Gorzów Wlkp.: edukacja młodzieży elementem kampanii hospicyjnej „Pola nadziei”
18 marca 2010 | 09:13 | wm Ⓒ Ⓟ
Ogłoszeniem konkursów plastycznego i literackiego, dyrekcja Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęła 17 marca kolejny etap trwającej od jesieni ub. roku kampanii „Pola nadziei”, której ideą jest m.in. edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorego człowieka oraz pozyskiwanie funduszy na wsparcie hospicjów.
Konkurs plastyczny kierowany jest do uczniów szkół podstawowych, a konkurs literacki do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Dowolną formę i technikę mogą wybrać uczestnicy konkursu plastycznego, którzy przedstawią prace pt. „Chory i jego rodzina”. Natomiast prace pt. „Żonkil – Symbolem Nadziei” w formie plakatu zaprezentują uczniowie klas IV do VI.
Prace do obu konkursów dostarczać można do 21 maja do Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Stilonowej 21. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone podczas festynu, który odbędzie się w czerwcu. Wybrane prace zostaną wykorzystane do promowania idei hospicyjnej w różnych obszarach działalności prowadzonej przez Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila.
Tematem konkursu literackiego jest hasło „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”. Szczegółowe informacje i regulamin konkursów dostępne są na stronie www.hospicjum-gorzow.pl.
Do końca marca trwa konkurs na logo oraz identyfikację graficzną Hospicjum św. Kamila. Można nadesłać maksymalnie 2 projekty wykonane dowolną techniką graficzną, kojarzące się z tematyką służby zdrowia i pomocy bliźniemu poprzez dowolne użycie symbolu krzyża.
Marek Lewandowski, dyrektor gorzowskiego Hospicjum św. Kamila uważa, że m.in poprzez udział dzieci i młodzieży w konkursach upowszechnia się ideę hospicyjną w środowisku szkolnym, zwracając w ten sposób uwagę młodych ludzi na potrzeby chorych, cierpiących i ich rodzin, pokazując obszar chrześcijańskiej nadziei.
Kolejna edycja kampanii "Pola nadziei" w Gorzowie Wlkp. została zainaugurowana w październiku ub. roku sadzeniem kilkudziesięciu tysięcy cebulek żonkili. Akcja ma na celu m.in uwrażliwianie społeczeństwa na los nieuleczalnie chorego człowieka, przypominanie o potrzebach finansowych hospicjów, szukanie możliwości ich wsparcia, edukacja, zapewnianie chorym pomocy i życzliwości otoczenia, uśmierzania bólu fizycznego i psychicznego.
Symbolem akcji jest żonkil – znak nadziei. Zakupiony i zasadzony w ogrodzie, na balkonie, na skwerze, wspomoże Hospicjum św. Kamila. – Pomagając osobom chorym i niepełnosprawnym przekraczamy barierę cierpienia i lęku przed śmiercią, dajemy nadzieję na życie bez bólu, w otoczeniu życzliwych osób – tłumaczy Marek Lewandowski.
Kampania „Pola Nadziei” zapoczątkowana została w Szkocji w Edynburgu. Do Polski przeniosła ją organizacja Marie Curie Cancer Care w 1997 r. Szkocka Fundacja przekazała nieodpłatnie dla Krakowa 350 tys. cebulek żonkili. W Polsce jako pierwsze do akcji włączyło się Hospicjum św. Łazarza z Krakowa. Gorzowskie Hospicjum realizuje „Pola Nadziei” po raz czwarty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.