Gorzów Wlkp.: Fundacja Contra Crimen chroni zabytki, dba o bezpieczeństwo seniorów, dzieci i młodzieży
23 kwietnia 2012 | 22:05 | wm Ⓒ Ⓟ
O wspólnych działaniach profilaktycznych Fundacji Contra Crimen w zakresie bezpieczeństwa dzieci i osób starszych oraz ochrony zabytków, prowadzonych z policją, konserwatorem zabytków i biskupem zielonogórsko-gorzowskim Stefanem Regmuntem, mówiono 23 kwietnia podczas podsumowania ubiegłorocznych działań fundacji.
Spotkanie odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. W imieniu ks. Władysława Pawlika wchodzącego w skład zarządu Fundacji Contra Crimen w posiedzeniu uczestniczył ks. Mieczysław Kaflik z gorzowskiej parafii Pięciu Polskich Męczenników.
Celami działań fundacji jest profilaktyka w zakresie ochrony dóbr kultury, bezpieczeństwa osób starszych, dzieci i młodzieży.
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie prowadzone są prace polegające na znakowaniu i fotografowaniu ruchomych obiektów sakralnych, celem zapobieżenia kradzieżom.
Każde zdjęcie opisywane jest przez konserwatora zabytków i wprowadzane do elektronicznego katalogu, co umożliwia szybką identyfikację utraconego dzieła sztuki. „Projekt spełnia swoje zadanie bo od pięciu lat nie było potrzeby z tych zasobów korzystać jest więc to, działanie typowo prewencyjne, a fundacja od niedawna dysponuje doskonałym sprzętem fotograficznym” – powiedział prezes Fundacji Contra Crimen, podinsp. policji Zbigniew Pytka.
W znakowaniu zabytkowych obiektów ruchomych wykorzystywana jest nowoczesna technologia DNA. „DNA Program” – to znakowanie mikrocząsteczkami nanoszonymi przy pomocy bezbarwnej, odpornej na usuwanie substancji klejącej, widocznej w świetle UV.
W przyszłorocznym planie fundacji przewidziane jest objęcie działaniami ochronnymi biblioteki poaugustiańskiej w Żaganiu.
W trosce o ludzi starszych i ich aktywność ogłoszony został konkurs fotograficzny pod hasłem: "Bezpieczeństwo w obiektywie Seniora" współorganizowany z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, Fundacją Contra Crimen i Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Już za tydzień odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom.
W ramach działalności statutowej wręczonych zostało ludziom starszym kilkadziesiąt alarmów osobistych, które można włożyć do kieszeni lub torebki. W momencie napadu, alarm zaczyna błyskać i wydaje intensywny dźwięk, odstraszający napastnika.
Profilaktyką objęte są wszystkie grupy społeczne. Prowadzone są programy typu: „Bezpieczna zerówka”, „Bezpieczne wakacje z Lupo”.
W ramach działań Fundacji Contra Crimen przeprowadzona została kampania edukacyjno–informacyjna mająca na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego. Jednym z elementów było wydrukowanie kalendarza promującego zabytki województwa lubuskiego.
Fundacja Contra Crimen powstała w 1999 r. założycielami i członkami rady fundacji są m.in. przedstawiciele policji, sądu, edukacji, placówek społecznych oraz ksiądz, którzy niemałą uwagę kierują także na bezpieczeństwo dzieci i osób starszych, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.