Gorzów Wlkp.: gorzowscy kapłani i wierni modlili się za zmarłych w styczniu biskupów
26 stycznia 2023 | 20:51 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
W rocznicę pogrzebów śp.śp biskupów Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza, które odbyły się dwa lata temu w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, miejscowi kapłani i wierni modlili się za zmarłych rządców i czterech biskupów pochowanych w tej świątyni. Wszyscy biskupi zmarli w styczniu. Wieczornej Eucharystii 26. stycznia przewodniczył bp pomocniczy diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Adrian Put.
Bp Put przypomniał, że jutro jest rocznica pogrzebu bł. bpa Wilhelma Pluty. – Dlatego ten dzień łączy nas dziś z kapłanami naszego miasta – mówił bp pomocniczy diecezji.
– Możemy być dumni, że mieliśmy takich Pasterzy wielkiego serca, nie tylko tego dużego ale ludzkiego, którzy głosili tu nieustannie Ewangelię. Pochowaliśmy ich tutaj jako ziarno po to aby także po śmierci wydawali owoc – podkreślił bp Adrian Put.
– Chcemy dziś polecić Bogu pierwszego rządcę, administratora apostolskiego kamieńskiego, lubuskiego i prałatury pilskiej ks. Edmunda Nowickiego, późniejszego pierwszego polskiego biskupa Gdańska. Bez tego kapłana byłoby trudno zrozumieć powojenne dzieje tego miasta. To on wskazał ten kościół na katedrę. On założył tu kurię i sąd, seminarium i Caritas, tworzył pracę. Szkoda, że w tym mieście nie ma placu albo ulicy jego imienia – powiedział homileta, który następnie wymienił wszystkich duszpasterzy których dziś polecano Bogu podczas Eucharystii.
Bp Teodor Bensch od 1956 r. przez ponad rok był administratorem diecezji gorzowskiej, zmarł 7 stycznia 1958 r. Jego następca ordynariusz diecezji gorzowskiej bp Wilhelm Pluta kierował diecezją od 1972 r. Zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986 r.
– Natomiast bp Antoni Stankiewicz dziekan Roty Rzymskiej, chociaż nie był biskupem tej diecezji, to był naszym kapłanem – przypomniał bp Put. Bp Adam Dyczkowski był ordynariuszem diecezji zielonogórsko – gorzowskiej w latach 1993-2007, obydwaj zmarli w odstępie sześciu dni dwa lata temu. Pierwszy z nich odszedł 4 stycznia, drugi – 10. stycznia. Pochowani zostali w kryptach pod prezbiterium katedry 26 stycznia 2021 r.
Wierni modlili się dziś także za rządców kościelnych: ks. prał. Tadeusza Załuczkowskiego, zmarłego w 1952 r. , który spoczywa na cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim. Bp Adrian Put powiedział, że ten kapłan chronił Kościół gorzowski od rozbicia za czasów stalinowskich, wyraził nadzieję, że za rok ten kapłan zostanie także pochowany w gorzowskiej katedrze. Hierarcha wspominał ks. prał. Zygmunta Szelążka zmarłego w 1982 r. i ks. inf. Józefa Michalskiego zmarłego w 1988 r. , który był pomiędzy bp. Benschem a bp. Plutą wikariuszem tej diecezji.
– To niesamowite i piękne, że w tej diecezji kapłani byli zawsze wierni Bogu, papieżowi i Kościołowi – powiedział bp Put odnosząc się do sytuacji i miejsc, w których niektórzy rządcy poszli na współpracę z ówczesnymi władzami komunistycznymi.
Wspominając bpa Benscha, powiedział, że był on człowiekiem niezwykłego ducha. A potem gdy zachorował do końca opiekował się nim ks. Szelążek.
– Bp Pluta – pasterz niesamowitego serca, z którego nauk, sakramentów i jego słów korzystało wielu kapłanów obecnych także tu podczas tej Eucharystii – wspomniał duszpasterz diecezji.
Gorzowianie od niedawna odkrywają wiadomości o pierwszym administratorze diecezji Edmundzie Nowickim, dzięki tablicy pamiątkowej w kruchcie gorzowskiej fary, którą 9 września ub. roku ku poświęcił ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.
Marmurowa tablica umieszczona jest na ścianie przy grobie Sł. Bożego bpa Wilhelma Pluty. Znajduje się na niej wizerunek administratora, z lewej strony jest napisane: – ks. inf. dr Edmund Nowicki *13.09.1900 r. – Trzemeszno +10.03.1971 r. – Warszawa. Z prawej: – Więzień niemieckich obozów w Dachau i Gusen 1940 – 1943. Administrator Apostolski Kamieński, Lubuski i Prałatury Pilskiej pierwszy Ordynariusz Gorzowski. 15.08.1945 r. – 26.01.1951 r.
W pracy naukowej prof. Dariusza Rymara z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Przeglądzie Zachodniopomorskim można przeczytać o ks. Nowickim i Jego roli w ustanowieniu gorzowskiej katedry. Rozdział nosi tytuł: „Jak niemiecki Marienkirche stał się polską Katedrą Wniebowzięcia NMP w świetle akt z zasobu Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim”. Prof. Dariusz A. Rymar jest także dyrektorem Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim.
– Gorzów pozostał ośrodkiem administracji kościelnej do roku 1992, kiedy Diecezję Gorzowską przekształcono w Diecezję Zielonogórsko-Gorzowską. Stolica nowej diecezji znalazła się w Zielonej Górze, ale mimo tego, katedra gorzowska zachowała swoją rangę jako główny kościół w diecezji – napisał prof. Rymar.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.