Gorzów Wlkp.: instalacja relikwii św. Jadwigi w kościele Najświętszego Zbawiciela
08 marca 2018 | 09:50 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Instalacja relikwii św. Jadwigi w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wielkopolskim, w której budowana jest nowa świątynia, odbyła się 7 marca, podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez ks. Emmanuela Rusa SDS – superiora domu zakonnego wspólnoty salwatorianów z Trzebnicy. Uroczystej Mszy św. przewodniczył infułat ks. prof. Roman Harmaciński.
Ks. Rus, podczas rekolekcji przybliżył wiernym postać księżnej, której wizerunek przedstawiany jest jako kobiety trzymającej w ręce miniaturę kościoła. – To oznacza, że całym swoim życiem, ona go budowała – powiedział kaznodzieja, podkreślając, że Kościół to obecność Boga wśród nas. Dlatego powinniśmy Kościół kochać. Żyjemy w dziwnych czasach, w których trudno jest kochać ale są to czasy, w których Kościół bardzo potrzebuje naszej miłości i tego, co nas w nim łączy, wiary w Chrystusa i braterskiej miłości – powiedział ks. Emmanuel.
Św. Jadwiga ur. się w 1174 r. w Niemczech, zmarła 15 października 1243 r. w Trzebnicy. Salwatorianin wzywał wiernych do wzorowania się na duchowości św. Jadwigi. – Naśladujcie ją, uczyńcie jej duchowość – waszą. W rodzinach uczcie umiłowania modlitwy. Ten kto kocha drugiego człowieka, a przez cały dzień nie daje mu znaków miłości, to naprawdę go nie kocha. I tak jest z Bogiem. Ten kto szuka Boga wysyła mu sygnały o pragnieniu jego bliskości i przyjaźni. Uczcie w rodzinach umiłowania Eucharystii, unikania grzechu, czytajcie Ewangelię, która jest sercem Pisma Świętego. Naśladujcie św. Jadwigę – apelował kapłan, zwracając uwagę na to, że w swoim życiu zawsze kierowała się Słowem Bożym.
Na duchowości św. Jadwigi skupił się także ks. prof. Harmaciński, określając ją jako matkę obojga narodów, mającą szczególne historyczne znaczenie. – Bóg dał namacalny znak, powołując w jej uroczystość naszego rodaka na stolicę Piotrową aby kierował całym Kościołem. Duszpasterz zapewniał, że modlitwy do tej patronki wyproszą wiele łask dla budowy świątyni i całej wspólnoty, a ta szczególnie jest mu droga, bo kiedyś wszyscy należeli do tej samej parafii – NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego, z której podziału powstała właśnie ta parafia.
Proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela od początku jest ks. Andrzej Tomys, który wyraził nadzieję, że obecność relikwii św. Jadwigi dopomoże wspólnocie religijnej w drodze do świętości i będzie wsparciem w realizacji dzieł miłosierdzia, a także pomocą w dziele budowy nowego domu Bożego. Od siedemnastu lat wierni tej parafii modlą się w kościele po byłym garażu wojskowym, ponieważ świątynia powstaje na terenach po byłym poligonie wojskowym.
Na stronie internetowej umieszczona została modlitwa do św. Jadwigi – za parafie budujące kościoły, w której czytamy m.in.: „Pragniemy Cię prosić o Twoje wstawiennictwo u Boga w sprawach budowy naszej świątyni, jak również wszystkich tych parafii, które stoją przed tym wielkim zadaniem”.
W tym kościele, 12 lat temu dokonano instalacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który umieszczony jest z prawej strony ołtarza. Od dwóch lat po lewej stronie znajduje się boczny ołtarz z relikwiarzem i obrazem Jana Pawła II.
Parafię Najświętszego Zbawiciela ustanowił dekretem 1 lutego 2001 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Adam Dyczkowski. Powstała ona z podziału parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Żeromskiego, która z inicjatywy byłego proboszcza ks. prof. Harmacińskiego ogłoszona została sanktuarium św. Weroniki Guliani.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.