Gorzów Wlkp.: IV Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (zapowiedź)
09 maja 2016 | 15:46 | wm Ⓒ Ⓟ
Wystawy, koncerty symfoniczne i kameralne, widowiska taneczne, spotkania z artystami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki nowej oraz projekty dla dzieci i młodzieży odbywać się będą od 13 do 20 maja, z okazji IV Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara połączonego z jubileuszem działalności Filharmonii Gorzowskiej.
Pięć lat temu salę koncertową filharmonii na 600 miejsc, poświęcił były ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Stefan Regmunt, natomiast salę kameralną i pozostałe pomieszczenia święcili były proboszcz gorzowskiej fary ks. Zbigniew Samociak oraz śp. ks. Witold Andrzejewski – legendarny kapelan „Solidarności”.
Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie. Ideą jest promocja muzyki XX i XXI wieku, twórców i ich dorobku oraz artystów specjalizujących się w jej interpretacji. Gośćmi m.in będą: japońska pianistka Akiko Ebi, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik, kompozytor Michał Lorenc i Radzimir Dębski.
Wojciech Kilar (1932-2013) był kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Skomponował wiele utworów sakralnych takich jak „Missa pro pace” „Magnificat”, „Exodus”, „Te Deum”, czy „Angelus”.
Za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per artem ad Deum” oraz nagrodę TOTUS 2009, przyznawaną przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Podczas festiwalu imienia wybitnego kompozytora związanego z kościołem, odbędzie się koncert organowy 18 maja o godz. 19 w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego – organisty, pedagoga i kompozytora. Artysta wykona utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, A. Vivaldiego, M. Sawy i W. Kilara.
Koncert inauguracyjny odbędzie się 13 maja o godz. 19. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyr. Moniki Wolińskiej, na fortepianach zagrają Włodek i Łukasz Pawlikowie, śpiewać będzie Poznański Chór Kameralny pod kier. Bartosza Michałowskiego.
Godzinę wcześniej, otwarta zostanie wystawa prac malarskich Agaty Kaczuk – Jagielnik, która tak uzasadnia swój wybór tematyki: „spore grono postaci na moich obrazach to muzycy, śpiewacy, artyści, uchwyceni podczas gry lub w chwilach pauzy. Ich autentyczność w oddawaniu się pasji, emocje, od euforii po zadumę, stają się pretekstem do powstawania obrazów”.
15 maja w południe rozpocznie się widowisko taneczne do muzyki stworzonej z fragmentów utworów Arvo Pärta, Wojciecha Kilara i Steve’a Reicha, a o godz. 19 na Scenie Letniej Teatru im. Juliusza Osterwy koncert kameralny „Promodern Shakespired”, stworzony z okazji jubileuszu szekspirowskiego m.in. przez Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Paweła Łukaszewskiego czy Stanisława Moryto.
17 maja zaplanowano rap w pełnym wydaniu symfonicznym, w aranżacji Radzimira Dębskiego. Gala finałowa odbędzie się 20 maja, po koncercie spotkanie z kompozytorem Michałem Lorencem.
Gośćmi festiwalu będą m.in. japońska pianistka Akiko Ebi, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik, kompozytor Michał Lorenc i Radzimir Dębski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.