Gorzów Wlkp.: jubileusz 25. lecia parafii nawiedzonej przez Jana Pawła II
21 września 2014 | 20:58 | wm Ⓒ Ⓟ
Poświęceniem kościoła i ołtarza w parafii Pięciu Polskich Męczenników, którą w 1997 r. nawiedził Jan Paweł II, rozpoczęła się 21 września Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp. Stefana Regmunta. Architekci przekazali biskupowi kronikę budowy świątyni.
W uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu księży z całej diecezji oraz siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni. Historię powstania kościoła przedstawiła architekt Jolanta Mijas-Król, która zaprojektowała go wraz z mężem Jerzym.
Na osiedlu Górczyn, na placu przy budującym się kościele, 2 czerwca 1997 r. papieża Polaka przywitało ok. 500 tys. wiernych.
Bp Regmunt przypomniał początki parafii, którą zapoczątkował ówczesny ordynariusz bp Józef Michalik, powołując na proboszcza ks. Władysława Pawlika, który do dzisiaj zarządza parafią. „On wznosił tę budowlę i przypominał, że Wy macie być tą żywą świątynią” – mówił hierarcha, podkreślając, że dzięki wizycie Jana Pawła II w 1997 r. prace budowlane jeszcze bardziej przyspieszono. Zezwolenie na inwestycje zostało wydane w kwietniu 1989 r., natomiast we wrześniu tego roku parafia obrała na patronów Pierwszych Męczenników Polskich: św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna.
Z okazji jubileuszu 25.lecia bp Regmunt poświęcił kościół i ołtarz. „Świątynię święci się tylko raz. Jest to oddanie miejsca we władanie Boga. Do końca dni tu na ziemi to miejsce będzie święte i będzie otwarte dla wszystkich. To dzieło Bosko–ludzkie, zostało zrealizowane, by człowiek mógł doznawać duchowego odrodzenia, pogłębiać wiarę, nabierać mocy duchowej, dźwigając codzienne krzyże. Aby to było miejsce oddawania chwały Bogu” – wyjaśniał bp Regmunt przed dokonaniem aktu poświęcenia.
Odpowiadając na pytanie o sens istnienia świątyń, biskup powiedział, że Bóg wyświęca też człowieka, który do świątyni wchodzi. Poprzez Słowo Boże, sakramenty, przebaczenie w świątyni Bóg nas jednoczy ze sobą, ale też i między nami. A termin świątynia odnosi się nie tylko do dzieła materialnego – świątynią jest też człowiek, który staje się mieszkaniem dla Boga, poprzez styl swojego życia i wiarę. Duszpasterz zauważył, że życie współczesne skupia się wokół świątyń. Zwrócił uwagę na pozytywne zmiany w naszej ojczyźnie. Uznano, że człowiek musi mieć świątynie blisko – powiedział bp Regmunt.
Budowę kościoła pw. Pięciu Polskich Męczenników rozpoczęto w 1993 r. Rok wcześniej powstał pomysł otworzenia kuchni dla ubogich, który zrodził się po peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie powołane zostało Stowarzyszenie Pomocy Bliźnim im. Brata Krystyna. Otwarta została stołówka dla ubogich oraz dział pomocy rzeczowej.
W czerwcu 2000 r. na cześć wizyty Ojca Św. zorganizowano I Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej Totus Tuus, który odbywa się co roku.
Kościół to pięcionawowa świątynia o nowoczesnej stylistyce. Jej konstruktorem jest inż. Stefan Janik.
Postacie w ołtarzu głównym wyobrażają świętych: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna wpatrzonych w Chrystusa Zmartwychwstałego. W krzyżu papieskim umieszczone są relikwie świętych, sprowadzone do parafii w 2003 r. z okazji obchodów tysiąclecia męczeństwa patronów. W prawej nawie jest ołtarz św. Joanny Beretty-Molli – patronki rodzin, narzeczonych, służby zdrowia i akcji katolickiej. W prawej kaplicy bocznej znajduje się tryptyk Jezusa Miłosiernego, a w lewej – Najświętszej Maryi Panny, z płaskorzeźbą Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na filarach po jednej stronie zamontowane są stacje Drogi Krzyżowej, zaś po drugiej – drewniane ramy, w których będą umieszczone obrazy przedstawiające 12 apostołów.
W kościele są 52-głosowe organy z 16 instrumentami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.