Gorzów Wlkp.: jutro rozpoczyna się Synod Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej
21 stycznia 2010 | 11:43 | kk Ⓒ Ⓟ
W piątek 22 stycznia w katedrze gorzowskiej odbędzie się sesja inauguracyjna Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Przedmiotem obrad pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi będzie m.in. ujednolicenie prawa diecezjalnego w poszczególnych diecezjach, wyzwania duszpasterskie oraz refleksja nad wspólnym dziedzictwem duchowym i historycznym.
Będzie to pierwszy synod metropolitalny w dziejach trzech diecezji: szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej, i drugi synod metropolitalny zwołany w Polsce po II wojnie światowej. Pierwszy taki synod został zwołany w metropolii krakowskiej w 1971 roku.
Przed ustanowieniem trzech diecezji funkcjonowała administracja apostolska w Gorzowie Wlkp., której kościelnym zwierzchnikiem był bp Wilhelm Pluta. – W związku z tym cały ten teren ziemi lubuskiej i Pomorza zachodniego w jakiś sposób swoje korzenie odnajduje w postaci Sługi Bożego. Z osobą tego duszpasterza związane są praktycznie początki Kościoła na tych ziemiach oraz jego rozwój w trudnych czasach komunizmu. Stąd wziął się ten pomysł, aby przy okazji setnej rocznicy zaprosić księży do Gorzowa Wlkp., aby te wspólne korzenie sobie przypomnieć i ożywić wzajemne kontakty – wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Centralną częścią piątkowych uroczystości będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. W czasie Eucharystii będzie miało uroczyste otwarcie synodu metropolitalnego. – Drugi ważny element to nieszpory popołudniowe, które zakończą to spotkanie. W ich ramach będzie akcent synodalny, a mianowicie wręczenie dekretów tym duchownym, którzy zostaną powołani do różnych gremiów synodalnych – wyjaśnił ks. Sapieha. W programie uroczystości przewidziano także konferencję na temat duchowości bp Pluty, a także wspólną adorację przed Najświętszym Sakramentem.
Synod metropolitalny metropolii szczecińsko-kamieńskiej, jak zauważył w rozmowie z KAI ks. Grzegorz Chojnacki zastępca sekretarza generalnego synodu, to drugi synod metropolitalny, który będzie odbywał się w Polsce. Pierwszy miał miejsce w metropolii krakowskiej. – Główne cele i zdania synodu to podjęcie wspólnego działania duszpasterskiego trzech diecezji, aby w ten sposób zacieśnić kontakty pomiędzy biskupami, kapłanami i wiernymi świeckimi. Chodzi, aby rozpoznać znaki czasu, które dotyczą tych ziem – powiedział ks. Chojnacki. – Chodzi o diagnozę tego, co się dzieje w społeczeństwie i tego co się dzieje w Kościele, aby podjąć refleksję na ten temat i później konkretne kroki duszpasterskie – dodał.
Przewodniczącym synodu jest metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, a jego zastępcami biskupi diecezjalni: bp Stefan Regmunt i bp Edward Dajczak. Praca synodu będzie się odbywała w czterech komisjach: wspólnota Kościoła, posługa nauczania, posługa uświęcania i posługa pasterzowania. – Owoce prac komisji będą przedstawiane na sesjach plenarnych. Na końcu zespół redakcyjny zredaguje owoce synodu i przekaże to do aprobaty Stolicy Apostolskiej – wyjaśnił ks. Chojnacki. Synod potrwa 2-3 lata, a jego kontynuacją będą synody diecezjalne.
10 stycznia w kościołach metropolii został odczytany list pasterski biskupów, w którym wyrazili oni konieczność podjęcia przez Synod Metropolitalny najważniejszych spraw dla wszystkich trzech diecezji tworzących Metropolię Szczecińsko-Kamieńską. „Przede wszystkim chodzi nam o wspólne duchowe dziedzictwo naszego regionu, sięgające przecież ustanowionej w roku tysięcznym diecezji w Kołobrzegu oraz ponad tysiąc lat temu zasianego w naszą ziemię świadectwa wiary pierwszych polskich męczenników z Międzyrzecza, a także utrwalającej wiarę chrześcijańską na Pomorzu misji św. Ottona. Ważne też jest zebranie świadectwa o posłudze Kościoła katolickiego na naszych ziemiach poprzez całe dzieje tej ziemi, a szczególnie w minionych sześćdziesięciu pięciu latach” – wyjaśniali biskupi.
„Chcemy także rozpoznać i uzgodnić istotne obszary duszpasterskie, które na przyszłość będą przez nas wspólnie podejmowane i przeprowadzane. Taką potrzebę dostrzegamy m.in. w trosce o sanktuaria na naszej ziemi, o programy formacji teologicznej duchowieństwa oraz osób świeckich, w sprawach pomocy rodzinie, a także w innych obszarach” – czytamy w liście.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.