Gorzów Wlkp.: konferencja o naprotechnologii (zapowiedź)
14 maja 2012 | 19:42 | kk Ⓒ Ⓟ
"NaProTECHNOLOGY – Zdrowie prokreacyjne" – to tytuł konferencji, która odbędzie się 19 maja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. Honorowy patronat nad spotkaniem objął bp Stefan Regmunt, przewodniczący Komisji KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Naprotechnologia jest metodą leczenia niepłodności. W przeciwieństwie do praktyki zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) nie budzi zastrzeżeń moralnych ze strony Kościoła. – Uznajemy, że niepłodność nie jest chorobą, ale stanem niemożności zajścia w ciążę. Przyczyny tego mogą być różne: chirurgiczne, endokrynologiczne i immunologiczne. Oczywiście cały proces badania jest skomplikowany, ale naszym celem jest przywrócenie płodności, aby mogło dojść do naturalnego poczęcia – wyjaśnia lek. med. Piotr Gratkowski, który niedawno w Stanach Zjednoczonych ukończył specjalistyczny kurs naprotechnologii.
Początki naprotechnologii w Polsce to rok 2009. Najpierw w takich miastach jak w Lublinie, Warszawie, Krakowie i Białymstoku. – Czas, żeby na zachodniej ścianie Polski było to możliwe. Pierwsze kroki już postawiliśmy. Położna pani Barbara Jasińska z Sulechowa ma już pod swoją opieką pary korzystające z metody Creighton Model System czyli nowego sposobu opisania i odnotowania na specjalnych kartach wszelakich biomarkerów obserwowanych przez kobietę dotyczących odczuć i obserwacji w trackie cyklu płodności i niepłodności. To pozwala na postawienie wstępnej diagnozy i skierowanie do konsultanta medycznego, którym jestem od niedawna – tłumaczy Gratkowski, który niedawno ukończył specjalistyczny kurs w USA.
Organizatorzy chcą dotrzeć z informacją o naprotechnologii do możliwe szerokiego grona lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także społeczeństwa. – Mamy ogromną nadzieję, że spotkanie to będzie okazją do bliższego poznania tej nowatorskiej i ciągle rozwijającej się dziedziny medycyny. Liczymy na to, że czas ten skłoni nas do naukowej refleksji nad tajemnicą ludzkiej płodności i przybliży nam zagadnienia zdrowia prokreacyjnego człowieka – mówi Andrzej Dunaj, prezes Oddziału Lubuskiego Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR.
Kierownikiem naukowym konferencji i wykładowcą jest prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii Województwa Wielkopolskiego. Oprócz niego do Gorzowa Wlkp. przyjadą tacy znawcy tematu jak: dr Phil Boyle, dr Philip O’Dwyer oraz dr Camille Lieners. Cędą też polscy specjaliści w tej dziedzinie.
Lekarze, uczestnicy konferencji otrzymują certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu oraz 7 punktów edukacyjnych za udział w siedmiu godzinach zajęć dydaktycznych (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów).
Certyfikat uczestnictwa w konferencji upoważnia farmaceutów do otrzymania 2 punktów edukacyjnych.
Organizatorem konferencji jest Oddział Lubuski Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR oraz Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp.
Szczegóły na stronie www.napro-lubuskie.pl Zgłoszenia na e-mail: rejestracja@napro-lubuskie.pl lub pod nr tel. 95 720 14 75
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.