Gorzów Wlkp.: konferencja o niepełnosprawności w 100-lecie Polskiej Polityki Społecznej
14 lipca 2018 | 11:25 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
O sytuacji osób niepełnosprawnych w aspekcie przemian ustrojowych, o ich przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rozmawiali 13 lipca, naukowcy, specjaliści i urzędnicy w gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża. Konferencję regionalną z okazji 100-lecia Polskiej Polityki Społecznej zorganizowali wojewoda lubuski, gorzowska uczelnia oraz Oddział Lubuski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W spotkaniu uczestniczył ks. Radosław Horbatowski, członek Komisji Episkopacie ds. duszpasterstwa służby zdrowia oraz kapelan Cichych Pracowników Krzyża. W rozmowie z KAI powiedział, że od pierwszych lat kapłaństwa często miał styczność z placówkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. W Warsztatach terapii zajęciowej i przedszkolach integracyjnych prowadził katechezy.
Od pięciu lat ks. Horbatowski jest kapelanem Cichych Pracowników Krzyża – stowarzyszenia osób konsekrowanych, które pochodzi z Włoch. W Głogowie prowadzony jest przez nich Dom „Uzdrowienie chorych”.
Cisi Pracownicy Krzyża prowadzą tam m.in. przedszkole integracyjne, warsztaty terapii zajęciowej, organizują turnusy rekolekcyjno – rehabilitacyjne dofinansowywane przez PFRON a także pełnopłatne. Jest prowadzona rehabilitacja dla mieszkańców miasta, organizowane są konferencje, zajęcia z arte terapii, projekcje filmów z przesłaniem. Zatrudnionych jest tam kilkadziesiąt osób świeckich.
– Odwiedzam te placówki w ramach katechezy szkolnej, jestem dostępny dla ludzi na turnusie. Spotykając się z ludźmi doświadczam tego, że potrzebują rozmowy z kapłanem, nie zawsze jest się w stanie pomóc ale ważne jest wysłuchanie drugiej osoby – powiedział kapłan, przyznając, że posługuje w rodzinnym mieście, bo w Głogowie się urodził. Wyższe Seminarium Duchowne ukończył w Paradyżu a święcenia kapłańskie przyjął w 2000 r. z rąk bpa Adama Dyczkowskiego w gorzowskiej katedrze. Ksiądz uwielbia wspinaczkę górską i jazdę na rowerze.
Podczas konferencji wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że według danych statystycznych województwo lubuskie należy do regionów, w którym jest najwięcej osób niepełnosprawnych w Polsce, to jest ponad 17 %. – Priorytetowo traktuję standard usług w jednostkach, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Formy wsparcia dla niepełnosprawnych cieszą się w regionie dużym zainteresowaniem, programy te wpływają pozytywnie na dostępność niepełnosprawnych do określonych usług – podkreślił wojewoda.
W pierwszej części spotkania pt. „Przeszłość – Teraźniejszość-Przyszłość” udział wzięli prof. Mirosław Grewiński Prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, dr Elżbieta Bojanowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz dr Dorota Głogosz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Druga część była dyskusją panelową pn. „Niepełnosprawność w 100-leciu polityki społecznej”.
W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów, ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, organizacji pozarządowych czy urzędów pracy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.