Gorzów Wlkp.: Modlitwa za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego
14 grudnia 2021 | 11:34 | kk | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w katedrze i uroczystości pod Białym Krzyżem stojącym przy świątyni – tak wyglądały obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przeżywane w Gorzowie Wlkp.
W homilii biskup przywołał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i przypomniał, że przesłanie jego i całego środowiska Solidarności, znajduje się w 26 jego kazaniach, wygłoszonych podczas Mszy św. za Ojczyznę, które były odprawiano w żoliborskim kościele pw. św. Stanisława Kostki.
– Czy dzisiaj te słowa nie są aktualne, czy dzisiaj nie potrzeba wprowadzać w życie ówczesnych postulatów? Jednym z głównych wątków jego kazań była „Solidarność”. Nieustannie upominał się o jej przywrócenie. Ten wielki ruch traktował jako patriotyczny zryw o wolność narodu – zauważył bp Lityński.
– „Solidarność” to nie było nic innego jak wielki krzyk ludzi pracy o sprawiedliwość i wielkie wołanie o szacunek dla ludzi pracy. Dla ks. Jerzego i ludzi Solidarności drogą do wolności było życie w prawdzie, które prowadzi do wolność duchowej, a ta do wolności zewnętrznej – dodał.
Dziś także nie może w nas zabraknąć ludzkiej solidarności. – Adwent chce nas uczyć spojrzenia na osoby, które żyją obok nas, którym może nieraz odmawiamy Bożej łaski, pojmujemy ich jako współczesnych pogan. Bóg z nich nie rezygnuje! Pokazują to liczne nawrócenia osób, które żyły bardzo często z daleka od Boga, albo nawet przeciw Bogu, a dziś, po doświadczeniu Jego miłości są zupełnie innymi ludźmi i dzielą się swoim świadectwem z innymi – podkreślił biskup.
– Bóg nigdy nie rezygnuje, zawsze szuka sposobności by się z nami spotkać i wskazać powołanie do którego nas zaprasza – dodał.
Odwołując się do słów: „Zło dobrem zwyciężaj” biskup podkreślił na zakończenie: – Dzisiaj jesteśmy zaproszeni, aby na wzór Jezusa, świętych i błogosławionych wobec wszystkich, a szczególnie tych, którzy nam zadali ból i cierpienie, zanieść modlitwę i dobro.
We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, władz wojewódzkich, samorządowych i lokalnych, a także poczty sztandarowe, uczniowie gorzowskich szkół i wielu gorzowian.
Po Mszy św. złożono kwiaty i znicze przy Białym Krzyżu, który jest gorzowskim symbolem walki o wolną Polskę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.