Gorzów Wlkp.: Msza św. w intencji ofiar nazizmu
14 czerwca 2020 | 16:50 | wm / hsz | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kościele Podwyższenia Krzyża św. przy ul. Warszawskiej w Gorzowie Wlkp. zainaugurowano 14 czerwca obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Po nabożeństwie delegacja złożyła wieńce i wiązanki pod pomnikiem Więźniarek kobiecego obozu w Ravensbrück, który znajduje się obok kościoła na Cmentarzu Świętokrzyskim, należącym do tej parafii.
Modlitwę przy monumencie w intencji ofiar nazizmu oraz Powstańców Wielkopolskich, którzy także mają tu swoje mogiły odmówił proboszcz parafii ks. Rafał Zięciak.
W uroczystości udział wzięli m.in przedstawiciele urzędu wojewódzkiego z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem, Rodziny Katyńskiej, parlamentarzyści oraz dyr. oddz. IPN w Szczecinie.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przypada 14 czerwca. Został uchwalony 8 czerwca 2006 r. przez Sejm RP, w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.
Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Dawid Pietras przypomniał szczegóły tragicznych wydarzeń, kiedy w 1940 r. z niemieckiego więzienia w Tarnowie ruszył transport skupiający ponad 750. osób uważanych za więźniów politycznych. Wśród pierwszych więźniów obozu byli działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji. Niektórzy wśród nich byli obywatelami polskimi pochodzenia żydowskiego.
Wojewoda Dajczak podkreślił, że w imieniu lubuszan pamiętamy dziś o milionach Polaków, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta, którego planem było unicestwienie państwa i narodu polskiego. Polacy, którzy stawali w obronie polskiej państwowości byli wywożeni do obozów śmierci. I to dlatego tworzono obozy i uwięziono na początku ponad 100 tys. rodaków, którzy zostali bestialsko przesłuchiwani a potem rozstrzelani.
– Dzisiaj w tym miejscu oddajemy hołd wszystkim naszym rodakom, którzy w różnych obozach oddali swoje życie abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. Tu przy tym pomniku chcemy pomodlić się za wszystkie ofiary obozów zagłady, w których zginęło ok. 4 mln Polaków – powiedział wojewoda lubuski.
Także dyr. IPN ze Szczecina Paweł Skubisz podkreślił, że do obozów trafiali ludzie za to, że byli Polakami, że mówili po polsku, dbali o kulturę i tradycję i trwali przy myśli niepodległościowej.
Przy pomniku wartę pełnili żołnierze i gorzowscy harcerze.
W latach 1942 – 1944 w Ravensbrück przeprowadzano na więźniarkach politycznych zbrodnicze operacje. Poddawano je zabiegom kostnym i mięśniowym. Wiele z tych, które przeżyły, zostało kalekami. Więźniarki były wykorzystywane do pracy niewolniczej w obozie i w fabrykach przemysłu zbrojeniowego. Tysiące kobiet, które pozostały w obozie, SS pędziło w kierunku północno – zachodnim w tzw. „marszach śmierci”.
Pomnik autorstwa gorzowskiej rzeźbiarki Zofii Bilińskiej stoi na grobie 16 kobiet – byłych więźniarek Ravensbrück. Wykonany został na prośbę Zofii Nowakowskiej – pionierki Gorzowa Wlkp., która jako pierwsza odwiedzała w domach kobiety wyzwolone z obozu.
Uroczystość zorganizowano we współpracy wojewody lubuskiego z miejscowym oddz. Instytutu Pamięci Narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.