Gorzów Wlkp.: nabożeństwo ekumeniczne rozpoczęło Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
19 stycznia 2018 | 06:31 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Wieczornym nabożeństwem ekumenicznym w kaplicy katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Duchowni pięciu Kościołów modlili się o więź miłości i jedności. Homilię wygłosił ks. Dariusz Chudzik z Kościoła chrześcijan baptystów.
Tegoroczny Tydzień Ekumeniczny jest obchodzony pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą”.
W nabożeństwie uczestniczyli, m.in. ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz katedry WNMP, bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko – augsburskiego, ks. Jarosław Szmajda z parafii prawosławnej, ks. Dariusz Hubiak z Kościoła grecko – katolickiego oraz ks. Tadeusz Kuźmicki – diecezjalny referent ekumeniczny, który na dzisiejsze nabożeństwo przygotował teksty modlitewne.
Prof. Paweł Leszczyński, przewodniczący Rady Ekumenicznej, prorektor Akademii Gorzowskiej im. Jakuba z Paradyża – przypomniał, że każdego roku inne państwo przygotowuje teksty liturgiczne z okazji Tygodnia Modlitw. W tym roku jest to obszar Karaibów, a w materiałach są omawiane istotne sytuacje ekumeniczne, kwestie związane z ubóstwem czy prześladowaniami chrześcijan.
Ks. Zbigniew Kobus stwierdził, że historia chrześcijańska na tym terenie zawiera paradoks, z jednej strony Biblia stanowiła dla kolonizatorów pretekst do podporządkowania rodzimych mieszkańców i szerzenia niewolnictwa, a z drugiej strony stała się źródłem pociechy i wyzwolenia dla wielu, którzy cierpieli ucisk i byli wyzyskiwani. – Dzisiaj Biblia nadal pozostaje źródłem pociechy i nadziei inspirującej karaibskich chrześcijan do zmian uwarunkowań, które zagrażają ludzkiej godności jakości życia – zaznaczył ks. Kobus.
O współczuciu i niesieniu nadziei mówił w homilii pastor Dariusz Chudzik, zwracając uwagę, że wszystkim nie da się pomóc ale warto się zastanowić: „ komu właśnie ja mogę pomóc i komu mogę okazać współczucie”. – W oparciu o naukę Biblijną mówił dalej: „bądźcie pełni współczucia, braterstwa i litości”. Współczucie jest powołaniem każdego chrześcijanina, ale nie powinno się na nim poprzestać, bo co warte jest współczucie jeśli nie idą za tym uczynki – podkreślił duchowny.
– Współczucie jest powołaniem każdego chrześcijanina, czyli naśladowcy Chrystusa. A więc jestem powołany po to, aby go naśladować także w okazywaniu współczucia. Niech przykład Jezusa Chrystusa będzie tym, co rozciąga nasze serca i napełnia jego współczuciem, abyśmy byli wyraźnym dowodem na to, że Jezus żyje w nas i chce działać przez nas dla Bożej chwały – powiedział pastor.
Na zakończenie nabożeństwa ks. Zbigniew Kobus stwierdził, że dzisiejszą wspólną modlitwę odbiera także jako współczucie i wyraz solidarności Kościołów, ale również jako zjednoczenie – w sytuacji, gdy nie ma możliwości odprawiania Mszy św. i nabożeństw w gorzowskiej katedrze, bo uległa zniszczeniu przez pożar.
Nabożeństwa ekumeniczne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędą się 24 stycznia w Paradyżu w kaplicy seminaryjnej o godz.17.45. Homilię wygłosi superintendent Frank Schuerer – Behrmann z niemieckiego Kościoła ewangelickiego. Zakończenie nastąpi 25 stycznia w Zielonej Górze w kościele pw. Ducha Świętego o godz. 18.30. Podczas nabożeństwa homilię wygłosi ks. Stanisław Stawowczyk z Kościoła polsko-katolickiego.
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w Polsce i w wielu krajach co roku w dniach 18-25 stycznia. W Kościele katolickim w Polsce poprzedza go Dzień Judaizmu. Po jego zakończeniu, 26 stycznia, obchodzi się Dzień Islamu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.