Gorzów Wlkp.: niepełnosprawni będą ratować szpitalną kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego
20 grudnia 2019 | 10:44 | wm | Gorzów Wlkp. Ⓒ Ⓟ
Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień” będą ratować przed zrujnowaniem kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego, która jako odrębna budowla znajduje się na terenie szpitala przy ul. Walczaka w Gorzowie Wielkopolskim a obecnie została wyłączona z użytkowania, ze względu na stan zagrażający bezpieczeństwu.
Podopieczni WTZ od ponad 10-ciu lat opiekują się obiektem sakralnym, współpracując przy tym z ks. Ryszardem Przewłockim proboszczem parafii pw. MM Kolbego, do której kaplica należy. Obiekt jest własnością Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Sp. z o.o. przy ul. Dekerta. Obecnie został zamknięty przez nadzór budowlany, ze względu na stan dachu zagrażający bezpieczeństwu. Zarząd lecznicy wskazał obecnie możliwość uczestniczenia we Mszy św. w kaplicy Domu Pomocy Społecznej ulokowanej w piwnicy szpitalnego budynku.
Przed wielu laty kaplica otwierana była tylko na niedzielną Mszę św. Dzięki współpracy WTZ z proboszczem ks. Przewłockim, który obecnie przebywa na długoterminowym leczeniu, w świątyni były pełnione dyżury, aby także w ciągu tygodnia pacjenci szpitala mogli się pomodlić przed obrazem Jezusa Miłosiernego. Uczestnicy warsztatów w ramach uspołeczniania nieustannie dbali o porządek w kościele i wokół niego. Wyremontowali wnętrze kościoła: wymalowali ściany i odrestaurowali ławki. Wielokrotnie muzyką i śpiewem udzielali się na liturgii Mszy św. Cieszyli się, że w ten sposób pomagają ludziom w dostępie do świątyni, religijność jest dla nich bardzo ważnym elementem życia.
Kierownikiem placówki jest od początku dr Wiesław Antosz absolwent m.in Akademii Teologii Katolickiej. W rozmowie z KAI powiedział, że warsztaty terapii zajęciowej nadal deklarują pomoc w remoncie i utrzymaniu kaplicy. – Ludzie tu przychodzą, by się spotkać ze sobą, z innymi, z Bogiem. Przychodzą pacjenci, pracownicy, mieszkańcy z okolicznych bloków oraz niepełnosprawni, którzy dbają o czystość, robią dekoracje, modlą się, śpiewają. Dlatego deklarujemy pomoc w remoncie i utrzymaniu kaplicy. To nie jest pierwszy z brzegu budynek. To miejsce nie tylko poświęcone. To miejsce uświęcone. Nie chcemy, by popadło w ruinę. Oczywiście można powiedzieć, że ludzie mogą spotykać się wszędzie. Ale po co wobec tego budować kościoły i kaplice? – powiedział Antosz, który jest także prezesem Stowarzyszenia Człowiek w Potrzebie. Wolontariat Gorzowski.
Rzecznik prasowy szpitala Agnieszka Wiśniewska potwierdziła, że zarząd WSzW zdecydował się wyłączyć kaplicę z użytkowania, z powodu złego stanu technicznego budynku, obecnie szpital czeka na ekspertyzę budowlaną a jej wyniki mają określić szacunkowe koszty remontu budynku. Rzecznik wyjaśniła, że Zarząd lecznicy porozumiał się z dyrekcją Domu Pomocy Społecznej zlokalizowanego na terenie Zespołu Leczniczego przy ul. Walczaka, by Msze św. mogły się odbywać w kaplicy DPS.
Podopieczni WTZ pragną aby Msze św. nadal sprawowane były w budynku sakralnym, natomiast kaplica DPS-u znajduje się w piwnicy i okoliczni mieszkańcy nie będą mogli tam się modlić, dlatego w ramach terapii zajęciowej przygotowali wielkie plakaty z napisami: „Nie było miejsca dla Ciebie” i „Kaplica miejsce spotkań Boga i ludzi. Uratujemy ją”, które umieścili na oknach kościoła.
Szpital przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp. kiedyś był znaną w Polsce lecznicą psychiatryczną, potem w wyniku restrukturyzacji nastąpiły zmiany, niektóre oddziały zostały usunięte inne się tu pojawiły. Na jego terenie znajduje się placówka WTZ, w której przygotowywanych do życia w społeczności jest 50 osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.