Gorzów Wlkp.: Obchody Dnia Solidarności i Wolności (zapowiedź)
26 sierpnia 2015 | 15:20 | wm Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, gala w Filharmonii Gorzowskiej oraz „17. Bieg Solidarności” złożą się m.in. na obchody Dnia Solidarności i Wolności przypadającego w 35. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Obchody zaplanowano na 30 sierpnia.
Po zakończonej Eucharystii związkowcy złożą kwiaty i zapalą znicze pod repliką „Białego Krzyża” – symbolem gorzowskiej „Solidarności”, pod którym w stanie wojennym modliły się tysiące gorzowian, narażonych na ataki służby bezpieczeństwa. Oryginalny Biały Krzyż usytuowany jest przy parafii NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego.
Podczas konferencji prasowej 26 sierpnia przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego Jarosław Porwich poinformował, że podczas gali, działacze zostaną uhonorowani odznaczeniami państwowymi, miejskimi i związkowymi.
„Krzyżem Wolności i Solidarności” nadanym przez Prezydenta RP odznaczonych zostanie 11 osób, wśród nich sześć pośmiertnie: legendarny kapelan „Solidarności” śp. prałat ks. Witold Andrzejewski, śp. Teresa Klimek – nauczycielka, internowana w stanie wojennym, inicjatorka Klubu Inteligencji Katolickiej Koło Gorzowskie, śp. Kazimierz Modzelan – działacz solidarnościowy, śp. Krzysztof Cierkoński – sędzia oraz śp. Edward Sitarz – związkowiec z Kostrzyna nad Odrą.
Po części oficjalnej odbędzie się występ Kwartetu ProForma z Poznania, który zaprezentuje m.in. utwory z repertuaru bardów „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Prezentowana będzie także wystawa przygotowana przez IPN pt. „W godzinę ciężkiej próby. Gorzowska opozycja od stanu wojennego do wyborów czerwcowych 1989 roku”.
Wcześniej, bo 28 sierpnia działacze związkowi spotkają się w ośrodku kolonijnym „Orła Białego” prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w miejscowości Długie. Podczas Dnia Związkowego „Solidarność z Solidarnością”, kilkaset osób weźmie udział w sesji delegatów, podczas której przewidziane są wspomnienia świadków historii lat 80.Związkowcy zastanawiać się będą także nad obecną rolą „Solidarności” i jej przyszłością – powiedział Jarosław Porwich, który za działalność podziemną uhonorowany został w 2011 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
17. Bieg Solidarności zaplanowany został na 13 września, do tej pory zgłosiło się prawie 150 osób. Bieg wyruszy z Placu Katedralnego i prowadzić będzie ulicami Sikorskiego, Chrobrego, Mostem Staromiejskim na Zawarcie, następnie ulicami Przemysłową, Woskową, mostem i zakończy się przy gorzowskiej katedrze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.