Drukuj Powrót do artykułu

Gorzów Wlkp.: od lat wierni modlą się w kościele po byłym garażu wojskowym

10.11.2017 , wm, Gorzów Wielkopolski, 10-11-2017 Ⓒ ℗

Sample

Od siedemnastu lat wierni z parafii Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wielkopolskim modlą się w kościele po byłym garażu wojskowym. W rocznicę poświęcenia bazyliki laterańskiej, przypada rocznica powstania świątyni na os. Staszica, obok której budowany jest nowy kościół. Uroczysta Msza św. odpustowa odprawiona została 9 listopada, z udziałem gorzowskich kapłanów. Kazanie wygłosił ks. Tomasz Czabator proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie.

We Mszy św. uczestniczyli m in. ks. prof. Roman Harmaciński z sanktuarium św. Weroniki, ks. dr Grzegorz Cyran – dyrektor Instytutu Sł. Bożego Wilhelma Pluty, wikariusz biskupi ks. dr Zbigniew Kobus, ks. Henryk Grządko, a także wychowanek gorzowskiej parafii ks. Paweł Pomarański, obecnie posługujący w Oławie.

Podczas uroczystości poświęcony został obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki – przekazany kościołowi przez anonimowych darczyńców.

Podobnie jak bazylika laterańska, nowy gorzowski kościół powstaje na terenie pozostałym po koszarach wojskowych, na którym usytuowany jest kilkunastometrowy krzyż, a parafialna uroczystość odpustowa przypada w rocznicę poświęcenia rzymskiej świątyni.

Ks. Tomasz Czabator w kazaniu, zwracając uwagę na powstałą budowlę obok byłego wojskowego garażu, powiedział, że nie chodzi tu o dobra materialne, by powstał ten gmach. – Chodzi o to żeby to miejsce było wypełnione przez serca pełne modlitwy. Bo to wy jesteście świątynią – podkreślił, wskazując, że chyba nikt z tu obecnych nie przypuszczał, że w garażu dla czołgów będziemy się kiedyś modlić i, że w tym miejscu będzie mogła być sprawowana Eucharystia. – Trzeba umieć słuchać aby wiedzieć jakie drogi wybrać, które Bóg daje.

Ks. Czabator przypomniał także życie i męczeńską śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego wizerunek od dziś będzie w tym kościele. We Mszy św. odpustowej uczestniczył także kapelan Sybiraków ks. Henryk Jacuński, który podczas święcenia obrazu powiedział, że z ks. Popiełuszką był razem w wojsku.

Parafia Najświętszego Zbawiciela powstała z podziału parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Żeromskiego, która z inicjatywy byłego proboszcza ks. prof. Harmacińskiego ogłoszona została sanktuarium św. Weroniki Guliani. Parafię ustanowił dekretem 1 lutego 2001 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Adam Dyczkowski, której proboszczem od początku jest ks. Andrzej Tomys.

W grudniu 2002 r. stanął przy tymczasowej świątyni 22. metrowy oświetlony krzyż, którego poświęcenia dokonał ówczesny bp diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Edward Dajczak.

Na terenie parafii znajduje się Katolicka Szkoła im. bł. Piotra Frassatiego, którego Jan Paweł II, w 1990 r. wyniósł na ołtarze.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.