Drukuj Powrót do artykułu

Gorzów Wlkp.: ulica Stefanii Hejmanowskiej

22 grudnia 2017 | 08:46 | Gorzów Wielkopolski / wm / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

W czwartek w Gorzowie Wielkopolskim oddano do użytku ulicę Stefanii Hejmanowskiej – opozycjonistki, byłej senator RP I kadencji. Ulica znajduje się w centrum miasta niedaleko katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Teatru im. Juliusza Osterwy, a na wprost kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki, zwanego „Białym Kościołem”.

Uchwała dot. zmiany nazw dziewięciu ulic w Gorzowie weszła w życie 29 września. Wcześniej ulica nosiła nazwę Cichońskiego. Od połowy sierpnia przejazd przez tę ulicę był zamknięty, ze względu na prowadzone inwestycje modernizacyjne. Od tej pory ulica Hejmanowskiej posiada pierwszeństwo przejazdu.

Stefania Hejmanowska urodziła się 1 maja 1937 r. w Poznaniu. Zmarła 5 marca 2014 r. w Gorzowie Wlkp. W 1966 r. rozpoczęła pracę w ZWCH Stilon w Gorzowie Wlkp. Od września 1980 r. organizowała w tym zakładzie struktury NSZZ “Solidarność”. Była członkiem Ogólnopolskiego Związku Chemików przy Komisji Krajowej. Internowana 13 grudnia 1981 r. przebywała w więzieniach w Wawrowie, Poznaniu i Gołdapi. Zwolniona dzięki interwencji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Należała do Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. W 1989 r. została senatorem RP. Była członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej. Działała w zarządzie Lubuskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Za działalność charytatywną w 2002 r. została wyróżniona statuetką „Człowiek – Człowiekowi” ustanowioną przez bp. diecezji zielonogórsko–gorzowskiej Adama Dyczkowskiego, przyznawaną za szczególne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego. Była twórczynią Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Gorzowie Wielkopolskim.

W Gorzowie są także ulice Teresy Marii Klimek – opozycjonistki, internowanej w stanie wojennym oraz Edwarda Borowskiego – pierwszego przewodniczącego tutejszej NSZZ „Solidarność, który zmarł w roku 1987.

Do zmian nazw ulic samorządy zostały zobligowane przez ustawę Sejmu „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

21 grudnia 2017 12:45

Opłatek z Jasnej Góry symbolem jedności Polaków

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.