Drukuj Powrót do artykułu

Otwarto kapsułę czasu po pożarze katedry

15.07.2017 , Gorzów Wielkopolski / wm / mz Ⓒ ℗

Sample

Dokumenty, odpisy, zwitek banknotów i monety znaleziono w kapsule czasu, którą otwarto 14 lipca w gorzowskim oddziale Archiwum Państwowego, po pożarze katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.

Kapsułę czasu otwierali ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz katedry, dyr. archiwum Dariusz Rymar, Błażej Skaziński – kierownik delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gorzowie, prof. Radosław Gaziński – kierownik zakładu historii nowożytnej i archiwistyki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dr Tadeusz Szczurek – muzealnik, ekspert numizmatyczny.

Otwarciu kapsuły towarzyszyli m.in. goście z Niemiec, przedstawiciele urzędu miasta Gorzowa, strażaków i policjantów oraz regionaliści i pasjonaci.

Czytaj także: 300 tys. od Sejmiku na zabezpieczenie katedry

Wstępnego omówienia dokumentów dokonał prof. Radosław Gaziński – kierownik zakładu historii nowożytnej i archiwistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowiec powiedział, że pierwszy dokument jest odpisem z roku 1871, w nim znajduje się nagłówek skierowany do potomnych oraz podstawowe informacje o mieście, m.in. podany jest skład władz oraz informacje gospodarcze czyli najważniejsze dane, które chcieli przekazać ówcześni mieszkańcy.

Drugi dokument jest także odpisem z roku 1825, gdzie władze miasta pokazują skład rady miejskiej i informują o remoncie i wyposażeniu kościoła a także o remoncie wieży. Przedstawiają ceny podstawowych produktów spożywczych w roku 1825. Natomiast w trzecim dokumencie z 1934 r. burmistrz informuje o głównych osiągnięciach m.in. że oddano do użytku szkołę. Na końcu burmistrz napisał, że do kapsuły wkłada odpisy z roku 1781 i 1825. W sumie w kapsule znalazło się 16 kart dokumentów. Jest to m.in. opisana historia wieży katedralnej oraz informacje o Landsbergu z lat 20-tych XIX wieku, bo tak przed wojną nazywał się Gorzów.

Kapsuła czasu z gorzowskiej katedry

Fot. W. Milewska

Natomiast numizmatyk dr Szczurek poinformował, że jest osiem monet i zwitek banknotów. Są to notgeldy – pieniądze zastępcze emitowane przez władze Landsberga, a drukowane w Głogowie.

Na zakończenie historycznego wydarzenia w Archiwum Państwowym rozdane zostały płyty CD, na których znalazły się wszystkie dokumenty, monety i banknoty, które znajdowały się w kapsule czasu.

Katedra gorzowska znajduje się w centrum miasta i jest jego symbolem. Uległa pożarowi 1 lipca, dzięki sprawnej akcji gaśniczej zniszczeniu uległa tylko wieża katedry. Obecnie trwają zbiórki pieniędzy na jej odbudowanie.

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 lipca 2017 12:41

Poznańska wystawa o św. Matce Teresie z Kalkuty

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.