Gorzów Wlkp.: „Pola Nadziei” i akcja charytatywna kelnerów na rzecz Hospicjum św. Kamila
16 września 2019 | 15:57 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
We wrześniu prowadzone będą „Pola Nadziei”, których symbolem jest żonkil oraz akcja charytatywna kelnerów na rzecz Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. W parafiach rozpoczęła się sprzedaż kwiatowych cebulek, natomiast 26. września w Hotelu Fado przy Al. Konstytucji 3 Maja odbędzie się uroczysta kolacja, z której dochód zasili paliatywną placówkę.
Żonkile dostarczane są do gorzowskich parafii, firm, przedszkoli i szkół oraz do mniejszych miejscowości, celem łatwiejszego dostępu i możliwości włączenia się do pomocy chorym.
Marek Lewandowski, dyrektor hospicjum przyznał w rozmowie z KAI, że bardzo znacząca jest pomoc finansowa pochodząca z zakupu cebulek żonkili. Co roku z tej akcji wpływa kwota około 100 tys. zł.
Nowością jest kolejne działanie pomocowe pod nazwą: „Degustacyjna Kolacja Charytatywna”, tym razem zainicjowane przez kierowników kuchni z czterech gorzowskich hoteli. Będzie to wystawna, biletowana kolacja z wieloma atrakcjami i aukcjami, za którą trzeba będzie zapłacić 200 zł. Pierwsza edycja akcji wesprze chore dzieci. Przychód z opłaty za wstęp zostanie przekazany na wsparcie działu „Oskar i Róża” będącym częścią Hospicjum św. Kamila.
Gastronomików wspierają nauczyciele oraz członkowie rady rodziców, przede wszystkim ze Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków w Baczynie, którzy organizowali w czerwcu festyn wspierający hospicjum, który zainaugurowany został Mszą św.
– Podczas hotelowej biesiady przewidziano wiele ciekawych potraw, każdy uczestnik musi wcześniej przez tydzień pościć, żeby móc to wszystko zjeść – powiedział żartobliwie dyr. Lewandowski, podkreślając, że jest to godna inicjatywa, ponieważ chodzi o pomoc małym podopiecznym. Hospicjum domowe udziela wsparcia siedemnaściorgu chorym dzieciom.
Obecnie hospicyjną opieką objętych jest 60 osób. Akcja „Pola Nadziei” której symbolem jest żonkil, ma na celu szerzenie idei hospicyjnej i uwrażliwienie społeczeństwa na drugiego człowieka, oraz zbieranie funduszy na rzecz hospicjum, by mogło spełniać swoją misję.
W 1993 r. kilka osób zafascynowanych ideą hospicyjnej opieki nad chorymi na choroby nowotworowe zainicjowało funkcjonowanie Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, bo taką nazwę nadano nowemu bytowi prawnemu, który swój żywot oparł z jednej strony o ustawę o stowarzyszeniach, a z drugiej o społeczną naukę Kościoła katolickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.