Gorzów Wlkp.: rozpoczął się Tydzień Kultury z Bratem Albertem
24 marca 2011 | 09:28 | wm Ⓒ Ⓟ
Ogólnopolską Wystawą fotograficzną „Nie – wykluczeni. Odcienie szarości” oraz prezentacją zdjęć archiwalnych pokazujących życie w Schronisku dla bezdomnych mężczyzn w Gorzowie Wielkopolskim, rozpoczął się 23 marca Tydzień Kultury z Bratem Albertem.
Hasłem tegorocznego Tygodnia Kultury z Bratem Albertem jest: „Zawsze dziel się z innymi”, natomiast mottem są słowa: „Bo ubogich zawsze macie u siebie i kiedy zechcecie, możecie im dobrze czynić…”.
Wystawa zorganizowana została w nowoczesnym wnętrzu hallu Poczty Polskiej przy ul. Jagiellończyka, w którym mieści się Galeria „Pod Pocztową Trąbką”. Z jednej strony usytuowana została wystawa udostępniona przez Zarząd Główny Towarzystwa św. Brata Alberta ukazująca pasje bezdomnych mężczyzn, m.in. fotografowanie, grę na instrumentach, rzeźbiarstwo czy kulinaria.
Natomiast fotografie dokumentujące życie w gorzowskim schronisku od 1997 r. pokazał Piotr Kuśmider, długoletni pracownik schroniska. Na 30 fotogramach autor uwiecznił mieszkańców i rozmaite formy ich aktywności – podczas wspólnych prac kuchennych, remontowych, w czasie modlitwy i Mszy św.
Piotr Kuśmider powiedział, że celem wystawy jest m.in. pokazanie, że każdy bezdomny jest pełnowartościowym człowiekiem, ma takie same troski, zmartwienia i marzenia, ale ma także swoje tajemnice dotyczące zepchnięcia na margines społeczeństwa. Fotografie pokazują prace z bezdomnymi zmierzające do osiągnięcia najważniejszego celu jakim jest wychodzenie z bezdomności. Autor zauważył, że cennymi dokumentami są zdjęcia z roku 1997, w którym Polskę dotknęła powódź. Wtedy bezdomni opuścili swój dom przy ul. Strażackiej w Gorzowie i przenieśli się do opuszczonej leśniczówki w Płomykowie, by udostępnić miejsce ludziom skrzywdzonym przez żywioł. Doświadczenie wspólnego mieszkania bez prądu, gazu i wody, wzajemnej pomocy w trudnych warunkach było doskonałą szkołą prawdziwego życia i spełnieniem obowiązku pomocy bliźniemu.
Prezes Gorzowskiego Koła Towarzystwa św. Brata Alberta Stanisław Żytkowski powiedział, że obchody Tygodnia Kultury są potwierdzeniem, że nie samym chlebem żyje człowiek, również przypomnieniem, że głównym zadaniem działalności jest pomoc w wyprowadzaniu mężczyzn z bezdomności. Jest to także przypomnienie mieszkańcom miasta, że bezdomny jest takim samym człowiekiem jak każdy inny. Ci ludzie naprawdę potrafią być lepsi – zapewniał prezes Żytkowski.
Tegoroczne obchody Tygodnia Kultury przypadają w jubileuszu 30-lecia istnienia Towarzystwa św. Brata Alberta. W związku z tym zwieńczeniem Tygodnia będzie wizyta od 16 do 30 kwietnia w Gorzowie Wlkp. kopii obrazu „Ecce Homo” autorstwa Br. Alberta – Adama Chmielowskiego.
W czasie Tygodnia Kultury odbywać się będą m.in prelekcje, wystawy, spektakle i projekcje filmów.
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta 24 marca otwarta zostanie wystawa pokonkursowa „Ty i inni”. Tam też prelekcję na temat metod pracy z osobami bezdomnymi wygłoszą Sylwia Krasińska – kierowniczka Schroniska i Piotr Kuśmider – wieloletni pracownik Gorzowskiego Koła.
Tydzień Kultury zakończy się 31 marca w Jazz Klubie „Pod Filarami” koncertem gitarowym w wykonaniu Cezarego Strokosza – gitara klasyczna i Kamilli Strokosz – wokal.
W tym roku po raz pierwszy Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego współfinansuje obchody Tygodnia Kultury z Bratem Albertem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.