Gorzów Wlkp.: ruszyły obchody 30. rocznicy Kaziuków
07 marca 2019 | 08:58 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Jarmarki, koncerty, konkursy, wykłady, lekcje historii oraz spotkania z Kresowianami odbywać się będą podczas „Kaziuków” – organizowanych po raz 30. w Gorzowie Wielkopolskim. Wileńska tradycja zainaugurowana została Mszą św. w dniu św. Kazimierza w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Imprezy Kaziukowe zakończą się 8. kwietnia.
Obchody prawie od początku zaczynały się właśnie w tej świątyni, której proboszczem był nieżyjący już ks. prałat Witold Andrzejewski – kapelan towarzystw kresowych i legendarny Kapelan „Solidarności”. Kapłan urodził się w Kownie, a jego ojciec też Witold zginął w Katyniu.
W tym roku Mszę św. w intencji Kresowian i ich potomków odprawił ks. Dariusz Glama, który w homilii mówił o kulcie św. Kazimierza.
Organizatorem obchodów święta „Kaziuk 2019” jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Jego celami są pielęgnowanie tradycji Kresów Południowo-Wschodnich, utrzymywanie kontaktów z rodakami oraz polskimi organizacjami. Prezesem Towarzystwa jest Wilhelmina Rother.
Od kilku lat Kresowianie spotykają się z młodzieżą Zespołu Szkół nr 14 im. Ambasadorów Praw Człowieka. W tym roku zorganizowana została tam Kulinarna Sztafeta Pokoleń.
W najbliższą sobotę 9 marca w Teatrze im. Juliusza Osterwy, którym kieruje dyr. Jan Tomaszewicz pochodzący także Wileńszczyzny, odbędzie się jarmark pod nazwą „ Smaki, smaczki prosto z Wilna” , następnie przewidziano pokaz plecenia palmy wielkanocnej, a w samo południe rozpocznie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „ Znad Mereczanki” z Jaszun pod kierunkiem Marii Alencynowicz.
„Współczesne stosunki polsko – litewskie” będą tematem wykładu, który 14 marca wygłosi prof. Paweł Leszczyński z Akademii Gorzowskiej im. Jakuba z Paradyża. Z koncertem wystąpi gorzowski chór „ Cantare” pod kier. Zofii Raubo.
Na 19 marca zaplanowano obchody imienin marszałka Józefa Piłsudskiego. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zb. Herberta odbędzie się m.in. wykład i pokaz Polskich orderów i odznaczeń wojskowych” dr. Zbigniewa Szafkowskiego. Będą śpiewane pieśni patriotyczne i wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego.
Od 25 do 29 marca członkowie towarzystwa kresowego spotykać się będą z uczniami i przedszkolakami, wspólnie wyplatając wileńskie palmy. Barbara Krupecka i Monika Malicka będą przybliżać historię młodemu pokoleniu. W szkole nr 20 odbędą się konkursy plastyczny „ Miasto Dawnych Kresów Wschodnich RP” oraz kulinarny „Gorzowskie Serca Kaziukowe”.
Wilhelmina Rother w Zespole Szkół Odzieżowych im. K. Kieślowskiego 4. kwietnia poprowadzi wydarzenie pod hasłem: „ Ocalmy mowę i obyczaje naszych przodków od zapomnienia”. Tam również odbędzie się Międzynarodowy Konkurs „ Igłą Malowane” – o tematyce: Gorzowska Palma Wielkanocna.
„Kaziuki” zakończą się 8. kwietnia pod hasłem „ Kaziuki Bis” w klubie „ Jedynka” przy ul. Chrobrego.
Św. Kazimierz Jagiellończyk syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki ur. się 3 października 1458 r. na Wawelu, zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie. Jest patronem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wspomnienie św. Kazimierza królewicza, który pochowany jest w wileńskiej katedrze przypada 4 marca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.