Gorzów Wlkp.: ruszyły pierwsze po wojnie badania konserwatorskie w katedrze
31 lipca 2013 | 19:37 | wm Ⓒ Ⓟ
W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim ruszyły pierwsze po II wojnie światowej analizy konserwatorskie. Badania finansowane przez parafię katedralną, prowadzi konserwator zabytków Małgorzata Zyzik, na ich podstawie rozpoczną się prace przywracające świetność zabytku sakralnego.
Badania mają za zadanie określić stratygrafię wszystkich warstw historycznych: tynków czy zdobień malarskich i na ich podstawie opracowany zostanie program prac konserwatorskich, renowacji wnętrza, odtworzenia czy konserwacji odkrytych reliktów. Dotychczasowe wiadomości o wnętrzu świątyni pochodzą z literatury niemieckiej z I-szej połowy XX w. albo wcześniejszej, a także z czasów pierwszego remontu – mówiła Zyzik.
Na filarach od strony nawy głównej, pierwszy zwornik podtrzymujący wiązkę żeber wykonany jest ze sztucznego kamienia, jego skład chemiczny będzie badany, jest mocno uszkodzony, ale można odczytać z niego kształt główki anielskiej ze skrzydłami.
Zrobiono także odkrywki w pierwszym zworniku w nawie bocznej obok empory muzycznej, Ten zwornik ma bardzo ciekawy kształt. Przedstawia demona w formie kota ze skrzydłami – dodała konserwator.
Proboszcz katedry ks. Zbigniew Kobus, zapewnił, że takie alegorie zdarzają się w wielu świątyniach jako ukazywanie istniejącego dobra i zła.
Podczas analiz polichromii będą określone m.in rodzaje złoceń. Badanie wyjaśni czy są one oryginalne – średniowieczne czy barokowe. Jeśli okaże się, że barokowe, to na pewno wykonane są z prawdziwego złota, natomiast jeśli XIX-wieczne, to była użyta brąza lub stop zbliżony do mosiądzu rozklepany w formie płatka. Natomiast badania pigmentu dadzą odpowiedź z jakiego okresu poszczególne malowidła pochodzą.
Jest to pierwszy etap badań obejmujących wnętrze katedry. Kolejny będzie obejmował mury zewnętrzne. Wnioski konserwatorskie posłużą do opracowania programu naprawczego i wspólnie z inwestorem podjęta zostanie decyzja o zdobieniu gorzowskiej fary – powiedziała Sylwia Groblica, miejski konserwator zabytków, która zaproponowała aby wystosować apel do mieszkańców Gorzowa z prośbą o stare fotografie wnętrza katedry a także pytanie o to, kto pamięta jaka była posadzka przed obecną w formie płyt tzw. „salcesonu”
Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki. Świątynia posiada trzy pięcioprzęsłowe nawy przykryte gotyckimi, krzyżowymi sklepieniami.
W krypcie katedry znajdują się groby biskupów gorzowskich: Teodora Benscha, który zmarł 7 stycznia 1959 r. i Sługi Bożego Wilhelma Pluty, zmarłego 22 stycznia 1986 r.. Na ścianach świątyni umieszczone zostały tablice upamiętniające męczeństwo Narodu Polskiego. Przy grobie ówczesnego ordynariusza diecezji gorzowskiej modlił się 2 czerwca 1997 r. Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.