Drukuj Powrót do artykułu

Gorzów Wlkp.: „Skarby wiary” w Muzeum im. Jana Dekerta

10.06.2017 , wm, Gorzów Wielkopolski, 10-06-2017 Ⓒ ℗

Wystawa „Skarby wiary. Historyczne i archeologiczne źródła chrztu Polski” zaprezentowana została w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w ramach rozpoczynającego się w Gorzowie Wielkopolskim 9 czerwca wieczorem Nocnego Szlaku Kulturalnego. Zgromadzone zbiory przybliżają czasy panowania pierwszych Piastów.

Ekspozycja powstała w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, zorganizowana we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Wystawę otworzyli prof. Andrzej Wyrwał – dyr. muzeum Piastów oraz kurator Arkadiusz Tabaka – archeolog i numizmatyk. Obok miłośników muzealnictwa udział wzięli m.in. ks. kan. Janusz Zieliński oraz przedstawiciele władz miasta z wiceprzewodniczącym rady dr. Zbigniewem Syską.

Prof. Andrzej Wyrwa wyjaśnił, że wystawa prezentuje najważniejsze zabytki z początku chrześcijaństwa na ziemiach polskich, a przede wszystkim ośrodek, który w świetle najnowszych badań uważany jest za miejsce, które stanowi początek drogi chrystianizacji Polski. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – zaznaczył dyr. muzeum – chrzest Mieszka mógł się odbyć na Ostrowie Lednickim w specjalnie przygotowanej na ten czas kaplicy baptyzmalnej.

Zwiedzający mogli obejrzeć m.in. przedmioty liturgiczne: staurotekę, skrzyneczkę relikwiarzową, grzebień liturgiczny, okucie księgi czy model budowli pałacowo-sakralnej z uwidocznionymi dwoma basenami chrzcielnymi. „Sama kaplica ma kształt krzyża równoramiennego, gdyby złożyć te dwa baseny, to również byłby kształt krzyża, co ma znaczenie symboliczne – czyli zanurzenie w Krzyżu podczas dokonania chrztu. Ta kaplica posiada wszystkie cechy do przeprowadzenia obrzędu chrztu” – wyjaśnił kurator Arkadiusz Tabaka.

– Na tej wystawie są tylko wybrane materiały, które prezentują najważniejsze elementy znalezione na samym początku państwa polskiego. Najcenniejszą i najstarszą jest stauroteka lednicka czyli relikwiarz – znak Krzyża św., który dotarł na nasze ziemie albo z Ottonem III, albo z Bizancjum, ale najprawdopodobniej pochodzi z państwa Ottońskiego. On wędruje po wszystkich najważniejszych wystawach w Europie – powiedział prof. Wyrwa, podkreślając, że Lednica jest wielkim miejscem kultu różnych wymiarów i zapraszał do jej zwiedzania.

Prof. podkreślił, że oglądając to miejsce trzeba pamiętać o ludziach, którzy tę przestrzeń tworzyli i ją budowali. „Jeśli ktoś ma choć odrobinę wiedzy historycznej to usłyszy głos wszystkich tych, którzy tam żyli i w pewnym momencie musieli bardzo intensywnie bronić tego grodu kiedy w 1039 r. doszło do najazdu wroga. Doszło tam do krwawych walk.
Nie wolno zapominać, że czasy współczesne są tylko ostatnią gałązką na konarze, które czerpie swoje soki z zupełnie z innego miejsca. Każde społeczeństwo musi znać swoje korzenie” – mówił dyr. muzeum w Lednicy.

Na zakończenie kurator wystawy Arkadiusz Tabaka wygłosił wykład pt. „Ostrów lednicki – wyspa władców”, podczas którego mówił o grodzie budowanym za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. O czasach po przyjęciu chrześcijaństwa, które zapoczątkowały m.in rozwój nauki czy budownictwa.

„Dzięki prowadzonym badaniom archeologicznym, dane historyczne mogą być na bieżąco weryfikowane. W taki właśnie sposób odkryto pozostałości misy /chrzcielnicy/ w podziemiach katedry poznańskiej oraz dwa baseny chrzcielne w kaplicy pałacowej na Ostrowie Lednickim, z którymi obecnie dosyć jednoznacznie wiąże się chrzest pierwszych chrześcijan na ziemiach polskich” – można przeczytać w folderze wydanym z okazji wystawy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.