Gorzów Wlkp.: trwa zbiórka na rzecz Hospicjum św. Kamila
11 kwietnia 2019 | 17:37 | wm | Gorzów WIelkopolski Ⓒ Ⓟ
Ponad 800 wolontariuszy zbiera dziś pieniądze na wsparcie Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. To już osiemnasta zbiórka publiczna prowadzona na rzecz pacjentów objętych opieką paliatywną. Obecnie pomocy potrzebuje 82 chorych.
Kwesta potrwa do wieczora, biorą w niej udział pracownicy i wolontariusze placówki, a także uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i wierni z gorzowskich parafii.
Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na cele statutowe. Dyr. hospicjum Marek Lewandowski tłumaczy, że zrealizowanie podstawowych zadań wymaga uruchomienia szeregu działań i czynności, takich jak zakup i podawanie leków, podejmowanie czynności pielęgnacyjnych, utrzymanie czystości i higieny sanitarnej, pranie bielizny szpitalnej, wywóz odpadów medycznych i komunalnych, a także żywienie chorych. – Zatem to wszystko oraz utrzymanie placówki, w tym zapewnienie dostawy wody, ciepła, prądu oraz personelu, a więc i środków na wypłaty dla pracowników, są działaniami służącymi realizacji celów statutowych. Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila, które powołało do życia placówkę paliatywną ma w swoim statucie zapisanych 13 działań, które wpisane są do katalogu zadań z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – wyjaśnia dyr. Lewandowski.
Szef gorzowskiego hospicjum twierdzi, że od początku istnienia placówki należało pozyskiwać środki z różnych źródeł, gdyż fundusze z NFZ nie były i nie są wystarczające. – Deficyt roczny oscyluje ok. 1. mln zł i tyle musimy pozyskiwać corocznie m.in. z akcji „Pola nadziei,” 1% podatku od osób fizycznych, zbiórek, darowizn i innych.
– Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim wolontariuszom, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc i wyszli dziś na ulice miasta, by włączając się w dzieło charytatywne, przyczyniać się do niesienia pomocy osobom nieuleczalnie chorym.
Gorzowskie hospicjum istnieje od 1993 r. Z upływem lat rozrastało się. Dziś to już nie tylko budynek z hospicjum stacjonarnym, ale także hospicjum domowe, które miesięcznie obejmuje ok. 60. chorych, hospicjum domowe dla dzieci, dział rehabilitacji i dział pobytu dziennego dla ok. 20 osób. W ciągu roku z hospicjum stacjonarnego korzysta średnio od 270 do 350 chorych.
W placówce funkcjonuje dział pobytu dziennego dla seniorów oraz świetlica dla dzieci osieroconych „Jaskółka”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.