Gorzów Wlkp.: 10 tys. turystów zwiedziło katedralną wieżę
03 czerwca 2009 | 18:27 | wm Ⓒ Ⓟ
Dziesięć tysięcy osób zwiedziło wyremontowaną przed dwoma laty wieżę w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Na siedmiu kondygnacjach znajdują się muzealne eksponaty m.in.: szaty liturgiczne, dokumenty fotograficzne, mechanizmy zegara z XIX w. oraz dzwony.
Wzniesiona na przełomie XIII i XIV w. wieża ma 40 m wysokości. Kiedyś służyła jako miejsce schronienia i obrony przed wrogiem. Zwiedzającym udostępniono nowoodkryte, zabytkowe wejście, które prowadzi wąskimi murowanymi schodami od wewnątrz świątyni. Na kolejne piętra prowadzą szerokie, nowe dębowe schody.
Proboszcz katedry ks. Zbigniew Samociak powiedział, że prowadzona jest specjalna księga ewidencyjna zwiedzających. Najwięcej turystów było z Niemiec, byli również goście z Japonii, Indii, Tajwanu, Meksyku i Australii. W ciągu roku szkolnego większość zwiedzających to uczniowie gorzowskich szkół.
Ostatnią w tym roku grupą zwiedzającą katedrę byli emerytowani niemieccy policjanci, którzy przyjechali do Gorzowa celem podpisania porozumienia o współpracy z polskimi policjantami. Poznawanie miasta rozpoczęli od modlitwy przed ołtarzem i wejścia na wieżę widokową.
Pierwsze piętro przedstawia salę margrabiowską. Na piętrze drugim przedstawiona jest historia diecezji i miasta. Wyżej – można zapoznać sie z historią kościoła i obejrzeć epitafia Szwedów z czasów wojny trzydziestoletniej. Na czwartym piętrze są dzwony i mieszkanie dzwonnika.
Na piątej kondygnacji zgromadzono wykopaliska archeologiczne z Cmentarza św. Jerzego niedaleko Warty. Są tam zdjęcia, eksponaty i przedmioty, które znalezione zostały przy zwłokach podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w 2007 r. przy okazji budowy ronda. Na szóstej kondygnacji ulokowany jest mechanizm zegara z 1889 roku. Na piętrze najwyższym znajduje się platforma widokowa.
W kruchcie wieży znajdują się groby biskupów gorzowskich: Teodora Benscha i Sługi Bożego Wilhelma Pluty gdzie 2 czerwca 1997. r. modlił się papież Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do Polski.
Wieża jest czynna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 10.00. do 16.00 i przez kilka godzin w sobotę. Turystów oprowadzają po wieży na zmianę, kościelny Zenon Szydłowski, przewodnik turystyczny Adam Wiśniowski, lub pracownik Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.