Drukuj Powrót do artykułu

Gorzów Wlkp.: uczczono XX rocznicę wizyty św. Jana Pawła II

10.06.2017 , wm, Gorzów Wielkopolski, 10-06-2017 Ⓒ ℗

Uroczysta Msza św. ku czci św. Jana Pawła II w 20. rocznicę nawiedzenia przez niego Ziemi Lubuskiej odprawiona została 10 czerwca w parafii Pierwszych Męczenników Polski z udziałem kapłanów z gorzowskich dekanatów, przedstawicieli władz miasta, stowarzyszeń, pocztów sztandarowych i członków Związku Sybiraków oraz młodzieży z kompanii kadetów im. Zesłańców Sybiru przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości poświęcona została pamiątkowa tablica Sybiraków.

Po Mszy św. odbył się koncert uwielbieniowy w wykonaniu zespołu „Full of Grace“ oraz bieg papieski wokół wzgórza, na którym przed 20. laty stał tron papieski.

Liturgii przewodniczył ks. Eugeniusz Jankiewicz, który w tamtym czasie był współodpowiedzialnym za przygotowanie wizyty dostojnego gościa w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie ks. Jankiewicz jest rezydentem w parafii św. Brata Alberta w Zielonej Górze, pomaga w pracach duszpasterskich od lipca 2015 r.

Duchowny rozpoczął homilię od przypomnienia słów wypowiedzianych przez papieża Polaka w miejscu, gdzie obecnie jest wzgórze papieskie, na którym stoi pomnik świętego: „Dziękuję ziemi tej, za to, że była dla mnie zawsze gościnna i serdeczna”. Kapłan wspomniał szczegóły dotyczące przyjazdu do Gorzowa i moment powitania przez 400. tysięczny tłum wiernych.

„Słuchaliśmy papieża z zapartym tchem, przerywając to, co mówił gromkimi oklaskami. Czekaliśmy na te słowa, byliśmy dumni, że to właśnie u nas w Gorzowie ojciec św. wspominał pamiętną rozmową z kard. Stefanem Wyszyńskim w dniu inauguracji jego pontyfikatu. Czuliśmy się wyróżnieni, że to właśnie nas papież prosił o modlitwę na klęczkach, by mógł wprowadzić Kościół w trzecie tysiąclecie”.

„Z wiary wypływać musi chrześcijański styl życia. Nie tylko sposób w jaki się modlimy, ale też w jaki pracujemy uczymy się, bawimy się i odpoczywamy” – przywołał słowa papieża ks. Jankiewicz, zaznaczając, że mimo upływu tylu lat nie straciły one na ważności i aktualności.

Obchody jubileuszowej wizyty św. Jana Pawła II rozpoczęły się 2 czerwca, odbyły się m.in. Msze św. koncerty, prelekcje, inscenizacje i wystawy. Na wzgórzu papieskim przy pomniku świętego odprawiony został uroczysty Apel Jasnogórski. W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny młodzież z Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II zaprezentowała przedstawienie pt. „Droga Jana Pawła II do świętości”.

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta otwarto wystawę fotograficzną pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp. Tadeusza Lityńskiego.

Obok historycznych fotografii na wystawie znalazły się m.in. wydawnictwa, prasa regionalna, plany sytuacyjne, broszury, gazety, pocztówki, karty uczestnictwa, furażerki służby papieskiej, odznaki, przepustki, a także dokument nadający Janowi Pawłowi II – Honorowe Obywatelstwo Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Tytuł honorowy Rada Miasta nadała Papieżowi Polakowi 25 marca 1998 r.

W przeddzień jubileuszowych obchodów oddział Akcji Katolickiej przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny zorganizował spotkanie wspomnieniowe w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta z prof. Andrzejem Sulikowskim z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Św. Jan Paweł II był w Gorzowie Wlkp. 2 czerwca 1997 r. Modlił się w tym dniu przy grobie Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W drzwiach gorzowskiej fary powitał papieża m.in ówczesny proboszcz śp. Stanisław Garncarz.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.