Gorzów Wlkp.: VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Serenada nad Wartą"
17 lipca 2010 | 09:15 | wm Ⓒ Ⓟ
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Serenada nad Wartą", który rozpocznie się 5 sierpnia w Gorzowie Wielkopolskim, wszystkie koncerty odbywać się będą w miejscowych kościołach. Serenada zakończy się 8 sierpnia na dziedzińcu katedralnym.
Inauguracja VI Festiwalu nastąpi w Kościele Podwyższenia Krzyża św. przy ul. Warszawskiej, wystąpi tam Koszalińska Orkiestra Kameralna pod kierunkiem Mariusza Monczaka z Kanady, która wykona „Serenadę z Ameryki Południowej”.
Następnego dnia koncert muzyki organowej odbędzie się w Katedrze WNMP, wystąpią Roman Gryń z Poznania (trąbka) i Bogdan Narloch z Koszalina (organy).
Gospelową serenadę wykona 7 sierpnia, Chór Haevenly Voices z Frankfurtu nad Odrą w Białym Kościele przy ul. Walczaka.
„VI Serenada nad Wartą” zakończy się na dziedzińcu katedralnym 8 sierpnia muzyką żydowską. Wystąpi Zespół Lame Vocale z Paryża w składzie: Lea Sarfati – sopran i Ilya Amar – wibrafon.
Koncerty rozpoczynać się będą o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorami są Dom Kultury Małyszyn” i Fundacja Lubuska Camerata.
Maria Wysocka inicjatorka Serenady powiedziała w rozmowie z KAI, że pomysł zorganizowania festiwalu zrodził się w czasach, gdy w Gorzowie był zastój kulturalny. Koncerty muzyki klasycznej były rzadkością, nie było wysublimowanych słuchaczy.
Zamysłem organizatorów, m.in. Lubuskiej Cameraty było, aby koncerty festiwalowe odbywały się co roku o tej samej porze w ogólnie dostępnych miejscach w mieście.
Większość koncertów festiwalu odbywała się jednak w gorzowskich świątyniach, decydowały o tym, nie tylko względy finansowe, wstęp najczęściej był bezpłatny, ale bardzo ważny był klimat wnętrz kościelnych.
Gorzowscy księża bardzo chętnie odpowiadają na propozycję organizacji koncertów. Proboszcz Katedry WNMP ks. Zbigniew Samociak zawsze pomaga przy realizacji przedsięwzięć muzycznych – wspomina Wysocka.
Każdego roku coraz większa rzesza gorzowian przychodziła na koncerty organowe czy kameralne. Początkowo były obawy czy zapełni się słuchaczami 50. osobowa sala w muzeum. Później trzeba było wprowadzać wejściówki – powiedziała Maria Wysocka, dyrektor festiwalu, kierująca od 15 lat Domem Kultury „Małyszyn”.
„Zróżnicowanie programowe koncertów festiwalowych, przyczynia się do popularyzacji coraz trudniejszych form muzycznych a koncerty odbywały się w uroczych zakątkach Gorzowa Wlkp. takich jak Park Róż, dziedziniec parafii katedralnej, scena letnia Teatru im. Juliusza Osterwy czy park Muzeum Lubuskiego.
W tym roku koncerty odbywać się będą tylko w kościołach a zakończenie planowane jest na dziedzińcu parafii katedralnej.
Maria Wysocka zorganizowała m.in. Festiwal poświęcony biskupowi Wilhelmowi. Plucie, Osiem koncertów na osiem wieków miasta, koncerty na Szlaku Kulturalnym w ramach Dni Gorzowa, cykl koncertów „Chopin przyjechał”, koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego w czasie wigilii miejskiej na Placu Katedralnym.
W ramach obchodów jubileuszu 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, koncerty z cyklu „Chopin przyjechał” cieszyły się dużą popularnością gorzowskich melomanów, którzy od tego roku będą mieli możliwość obcowania z wielką kulturą w powstającej Filharmonii Gorzowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.