Gorzów Wlkp.: wiersze lubuskich kapłanów zawisły na drzewie w Parku Róż
21 marca 2017 | 09:00 | wm | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Wiersze lubuskich kapłanów śp. Marka Grewlinga i Jerzego Hajdugi, zawisły na drzewie w gorzowskim Parku Róż przy okazji akcji, która odbyła się 20 marca pod hasłem: „Wiersze lubuszan kwitną na wiosnę”, przygotowanej z okazji nadejścia astronomicznej wiosny. W przeddzień pierwszego dnia wiosny w teatrze im. Juliusza Osterwy odbył się wieczór ku czci nieżyjącego ks. Witolda Andrzejewskiego, który zanim został księdzem był aktorem.
Wiersze lubuskich twórców zostały wydrukowane na kolorowych kartach, zafoliowane i przygotowane do powieszenia. Organizatorzy zadbali aby takim działaniem oddać cześć tym poetom, których już nie ma. Obok poezji Marii Dowgielewiczoej czy cygańskiej poetki Papuszy znalazł się wiersz zmarłego rok temu ks. Marka Grewlinga.
Powieszony został również wiersz ks. Jerzego Hajdugi, który nie mógł uczestniczyć osobiście w tym wydarzeniu. Wiersze kilkudziesięciu autorów zawieszone zostały na uschniętym kilka lat temu drzewie, które ktoś pomalował na liliowo. Przy okazji spacerów w parku, gorzowianie będą mogli poznawać lubuskich twórców i czytać ich poezję.
Literacką akcję zorganizowali: poetka Beata Patrycja Klary, Miejskie Centrum Kultury oraz Koło Gospodyń Miejskich. „Od zawsze literatura łączyła ludzi. Poezja jako najbardziej wymagająca odmiana literatury jest zjawiskiem niszowym. Dlatego warto o poezji mówić, warto poezję pokazywać i do niej zachęcać” – przekonywali organizatorzy.
Natomiast w przeddzień poetyckich wydarzeń odbył się w Teatrze im. Juliusza Osterwy wieczór pod hasłem: „Z sekretarzyka Szefa” poświęcony ks. Witoldowi Andrzejewskiemu, legendarnemu kapelanowi „Solidarności” , który zanim został księdzem był aktorem. Wieczór wspomnień przygotowali członkowie Stowarzyszenia Absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego im. ks. Witolda Andrzejewskiego. W ten sposób absolwenci DA, upamiętnili zmarłego 30 stycznia 2015 r. swojego „Szefa”, który założył duszpasterstwo w 1972 r.
W pierwszej części spotkania aktorzy: Artur Nełkowski, Jan Mierzyński i Mikołaj Kwiatkowski przedstawili misterium na motywach „Apokalipsy” św. Jana. Na drugą część złożyły się wspomnienia o „Szefie” przeplatane jego wypowiedziami z archiwalnych nagrań i pieśniami z tamtych czasów.
Ks. Witold Andrzejewski urodził się 5 kwietnia 1940 r. w Kownie. Jego ojciec, również Witold, zginął w Katyniu. W 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Od 1989. r. był proboszczem parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zanim został księdzem studiował polonistykę, skończył szkołę teatralną, pracował w gorzowskim teatrze. Przez dziesięć lat w samo południe prowadził w Radiu „Gorzów” rozważania przed modlitwą Anioł Pański. Zmarł 30 stycznia 2015 r. . Prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Ks. Marek Grewling urodził się 27 października 1963 r. w Gorzowie Wlkp. W 1990 r. ukończył Seminarium Duchowne w Paradyżu, a także teologię biblijną na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Był poetą, krytykiem literackim, autorem aforyzmów i licznych artykułów. Zadebiutował w 1991 r. w miesięczniku diecezji – zielonogórsko – gorzowskiej „Aspekty”. Publikował m.in w „Przeglądzie Artystyczno – Lierackim”, „Arsenale Gorzowskim”, „Poezji dzisiaj”, „Ziemi Gorzowskiej” i „Pegazie Lubuskim”. Wiersze ks. Grewlinga ukazały się w „Dzienniku Nowojorskim”. Kapłan pracował w polskiej parafii w Nowym Yorku. Wspomnienia z pobytu za granicą zawarł w tomie „Do nieba nie trzeba się spieszyć”. Od wielu lat działał w gorzowskim oddziale Związku Literatów Polskich.
Ks. Jerzy Hajduga urodził się 30 marca 1952 r. w Krakowie. W 1987 r. przyjął świecenia kapłańskie. Należy do Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Jest autorem tomików poetyckich, sztuk teatralnych, felietonów oraz innych form publicystycznych i literackich. Pracuje w Parafii Przemienienia Pańskiego w Drezdenku jako kapelan chorych. Na stronie warszawskiego Wydawnictwa „Białe Pióro” można przeczytać o jego twórczości m.in.: „Tematyka wierszy ks. Hajdugi jest różnorodna. Oscylują one wokół szpitala, klasztoru, ulic, ogrodu, matki, spacerów, domu, choinki, procesu twórczego, samotności, bezdomności, cierpienia, rozstań i powrotów, a także wspomnień z przeszłości. Szczególnie żywotnym tematem jest powracająca w każdym z 16-tu dotychczas wydanych tomików miłość do matki, która nie doczekała, choć bardzo tego pragnęła, święceń kapłańskich swojego syna”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.