Gorzów Wlkp.: zakończyły się interdyscyplinarne warsztaty artystyczne (NIE PUBLIKOWAĆ!!!)
01 czerwca 2013 | 17:51 | wm Ⓒ Ⓟ
Późnym wieczorem 31 maja zakończyły się w Gorzowie Wielkopolskim XXXI Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne, na które złożyły się: uroczysta Msza św., noc poetów, lekcje poetyckie w szkołach i warsztaty w pałacu w Grabiczu.
Kilkudziesięciu twórców z całej Polski i Berlina wzięło udział we Mszy św. w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. Zamiast kazania uczestnicy interdyscyplinarnych warsztatów przedstawili program poetycko – muzyczny „Te Deum laudamus”. Poeci czytali swoje wiersze, wokaliści śpiewali, a plastycy prezentowali obrazy, grała Gorzowska Orkiestra Dęta pod kierunkiem Bolesława Malickiego. Na zakończenie Mszy św. wszyscy zaśpiewali pieśń maryjną „Panna pszeniczna”.
Czesław Ganda prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, organizator corocznych warsztatów, w rozmowie z KAI powiedział, że tradycją już jest prezentowanie dorobku artystycznego w różnych gorzowskich kościołach na rozpoczęcie interdyscyplinarnych warsztatów. Kościoły są doskonałym miejscem akustycznym wzbogacającym duchowo twórców, natomiast licznie skupieni wierni swoim zaangażowaniem i wsłuchiwaniem w poetyckie słowa potwierdzają słuszność wspólnej modlitwy z artystami.
Uczestnicy interdyscyplinarnych warsztatów artystycznych przeprowadzili także poetyckie lekcje w kilku gorzowskich szkołach. Z miłośnikami poezji, muzyki i malarstwa spotkali się podczas „Nocy Poetów” w Miejskim Centrum Kultury, a następnie swój twórczy warsztat doskonalili w pałacu w Garbiczu, położonym przy polsko–niemieckiej granicy koło Świecka. W biesiadzie kończącej spotkania artystyczne wzięła udział wokalistka Grażyna Łobaszewska.
Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury powstało w Warszawie w 1980 r. wkrótce po podpisaniu Porozumień Gdańskich. Prezesem RSTK w Gorzowie Wlkp. i wiceprzewodniczący Rady Krajowej od początku działalności jest Czesław Ganda, który m.in. jest inicjatorem muzyczno – patriotycznych lekcji przeprowadzonych wielokrotnie w gorzowskich świątyniach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.