Gorzowianie dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II
03 czerwca 2011 | 09:59 | ek Ⓒ Ⓟ
Marsz ulicami Gorzowa na Plac Papieski 2 czerwca, Msza św. czuwanie modlitewne, recytacja poezji, projekcja filmu oraz koncert, złożyły się na ostatni dzień dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II w diecezji zielonogórsko–gorzowskiej.
Uroczystości odbyły się w 14. rocznicę wizyty Ojca św. na Ziemi Lubuskiej. Kilkaset osób przeszło w ok. 5- kiolometrowym marszu z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do parafii pw. Pięciu Polskich Męczenników. Na Wzgórzu Papieskim odprawiona została Msza św., której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Homilię wygłosił ordynariusz koszalińsko–kołobrzeski bp Edward Dajczak – były biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko–gorzowskiej. Homileta przypomniał okres pontyfikatu Jana Pawła II wspominając znaczące przesłania papieża z pielgrzymek do kraju. Zwrócił uwagę na słowa wypowiedziane w Gorzowie Wlkp. do ponad 400 tys. wiernych.
„W naszych czasach, gdy nie potrzeba już świadectwa krwi, tym bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego życia. Bogu powinno się świadczyć słowem i czynem. Wszędzie w każdym środowisku – w szkole, w rodzinie, w zakładach pracy, urzędach, miejscach, gdzie człowiek się trudzi i gdzie odpoczywa, winniśmy wyznawać Boga przez gorliwe uczestniczenie w życiu Kościoła, przez troskę o słabych i cierpiących, a także przez podejmowanie odpowiedzialności za sprawy publiczne” – cytował papieża bp Dajczak i prosił, by każdy przez zamyślenie odpowiedział sobie co z tego zrobiliśmy.
Dziś nie chodzi o wspomnienia, to nie jest świętowanie rocznic. Trzeba pamiętać aby nie stracić tożsamości ludzkiej, chrześcijańskiej – odwoływał się do ostatniej publikacji Jana Pawła II pt. „Pamięć i Tożsamość”.
Trudne czasy Kościoła potrzebują szczególnego dążenia do świętości. Do świadectwa trzeba się przygotować, trzeba dorosnąć, nie da się ukazać innym, jeśli go się nie znajdzie we własnym życiu – zaznaczył duszpasterz, przypominając także słowa papieskie o „Solidarności”: „Solidarność to jeden i drugi. To brzemię niesione razem to nigdy jeden przeciw drugiemu. Ileż jeszcze jest do zrobienia, może więcej niż wtedy? – zapytał hierarcha.
Bp Dajczak wspomniał o zamachu na papieża i o jego przebaczeniu dla zamachowca. „Ten papież naznaczony męczeństwem przebaczył. Oglądaliśmy jego czułość do Ali Agcy. Papież umiał współczuć ludziom dotkniętych złem. Robił to tak, jak robią to boży ludzie. Jak Jezus. To dzięki temu przebaczeniu jesteśmy tu, to dzięki temu jesteśmy uczniami Jezusa. Któż z nas jest bez grzechu. Dostajemy ten dar żeby się nim dzielić – zauważył duchowny.
Przed Mszą św. odprawioną na Wzgórzu Papieskim w parafii pw. Pięciu Polskich Męczenników gorzowianie uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym prowadzonym przez elżbietanki, wysłuchali recytacji poezji bł. Jana Pawła II w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Osterwy i obejrzeli krótki film z uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie. Na zakończenie wysłuchali koncertu „Zaszum nam Polsko” w wykonaniu Macieja Wróblewskiego z Zielonej Góry.
W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele lubuskich parlamentarzystów, władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, uczelni i instytucji kultury.
Gorzowskie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II było ostatnim z czterech wydarzeń organizowanych przez diecezję zielonogórsko-gorzowską, poprzednie odbyły się 3 maja w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, 18 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze oraz 23 maja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie.
Jan Paweł II odwiedził Gorzów Wlkp. 2 czerwca 1997 r. Przewodniczył wówczas liturgii Słowa. W wygłoszonej homilii, nawiązując do postaci Pierwszych Męczenników Polski, patronów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary w codziennym życiu. Nawiedził również katedrę gorzowską, gdzie modlił się przy grobie bp. Wilhelma Pluty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.