Gorzowianie spotkali się z autorem „Przypadków księdza Grosera”
27 maja 2009 | 09:40 | wm Ⓒ Ⓟ
Jan Grzegorczyk na spotkaniu z czytelnikami 26 maja wieczorem w Gorzowie Wielkopolskim przekonywał, że rolą pisarza jest ukazywanie prawdziwego życia, w którym są krzywizny i garby.
Prawie wszystkie książki Grzegorczyka dotyczą miłosierdzia, bo jest ono najważniejsze w życiu człowieka – uważa autor trylogii „Przypadki księdza Grosera". „Ludzie mają często fałszywe pojęcie o przyjaźni. Często nas zawodzą, ale po to, abyśmy mogli im przebaczać, okazywać miłosierdzie” – mówił Grzegorczyk.
Jan Grzegorczyk pisarz, publicysta, tłumacz i autor scenariuszy filmowych oraz słuchowisk radiowych urodził się w Poznaniu w 1959 r., ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu.
Jest autorem m.in. bestsellerowej trylogii „Przypadki księdza Grosera". W Gorzowie promował jej trzecią część pt. „Cudze pole”. Debiutował w 1998. r książką "Każda dusza to inny świat" poświęconą "Bożemu miłosierdziu, św. Faustynie, ks. Michałowi Sopoćce i dzieciom marnotrawnym".
Pisarz stwierdził, że Gorzów traktuje jako swoją małą ojczyznę, w której powstawała jedna z jego książek. Tu przez prawie dwa lata przyglądał się życiu w Hospicjum im. Św. Kamila, w wyniku czego powstała książka ”Niebo dla akrobaty”.
Jan Grzegorczyk powiedział, że olbrzymi wpływ na rozwój jego pracy literackiej miały siostry faustynki i poznańscy dominikanie, którzy go ukształtowali. Wzorem do naśladowania był dla niego również ks. Jan Twardowski.
Pisarz w swoich książkach podejmował trudne tematy dotyczące księży i Kościoła. Twierdzi, że chrześcijaństwo jest piękną religią, która upadek człowieka przemienia w jego chwałę. „To, że piszę prawdę o księżach, na pewno nie odbiera ludziom wiary, ludzie prawdę rozumieją i wybaczają” – uważa literat.
Autor powiedział, że najistotniejszym wzorem do naśladowania jest dla niego Biblia, która też zawiera fragmenty nieocenzurowane i są w niej fragmenty trudne, często bolesne, ale prawdziwe.
Kolejną książką, która ukaże się w tym roku w sierpniu będzie kryminał pt. „Chaszcze”, w której pojawia się wiele psychologicznych, ale także religijnych wątków. Następną pozycją będzie Dekalog ze świętym w tle – powiedział autor.
Autor opowiadał o pisarstwie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie a także w podgorzowskiej Kłodawie. Jutro o swojej twórczości mówić będzie w Słubicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.