Gościkowo-Paradyż: Diecezjalna Duchowa Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów
10 maja 2020 | 12:38 | kk | Gościkowo - Paradyż Ⓒ Ⓟ
Co roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu spotykają się ministranci i lektorzy. W tym roku pielgrzymkę trzeba było odwołać z powodu pandemii koronawirusa, ale 9 maja zorganizowano duchową pielgrzymkę. Była katecheza, modlitwa zawierzenia, konkurs liturgiczny i słowo bp Tadeusza Lityńskiego.
Pielgrzymka nie mogła się odbyć, ale duszpasterz nie chcieli odwołać jej całkowicie. – Chcemy podtrzymać tradycję pielgrzymowania służby liturgicznej na początku maja do Matki Bożej Ozdoby Paradyża. Nie możemy tego zrobić fizycznie i dać poczucia wspólnoty ministrantów z całej diecezji, ale chcemy pokazać im, że o nich pamiętamy i są bardzo ważni dla parafii i diecezji – wyjaśnia ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.
Duchowa pielgrzymka była możliwa dzięki transmisji online z paradyskiego seminarium. Wszystko rozpoczęło się od katechezy ks. Łukasz Malca, który zachęcił ministrantów do czytania Pisma Świętego metodą sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Opiera się na pięciu punktach: „Bierz i czytaj”; „Uważnie rozmyślaj”; „Rozmawiaj z Bogiem”; „Wznieś swoje serce ku Bogu” i wreszcie „Idź i czyń”. Duchowny przypomniał także, że Eucharystia jest szczytem i źródłem życia każdego chrześcijanina.
Drugim etapem było zawierzenie ministrantów Matce Bożej Paradyskiej przez diecezjalnego duszpasterz powołań – ks. Tadeusza Kuźmickiego, który przybliżył ministrantom obraz Maryi. – – Odkrywamy w tym obrazie Matkę Bożą jako tą, która jest ozdobą dla Paradyża czyli nadaje piękno temu miejscu i naszemu też powołaniu. A więc dobrze jest przyjść i tutaj powierzyć Matce Bożej swoje życie – mówił ks. Kuźmicki.
Ostatnim etapem duchowej pielgrzymki była rozmowa z bp Tadeuszem Lityńskim, który opowiedział o tym, jak zaczęła się jego przygoda w służbie liturgicznej ołtarza. – Trudno sobie wyobrazić życie diecezji bez duszpasterzy i podobnie wielką trudnością jest wyobrazić sobie życie Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego bez służby liturgicznej ołtarza – podkreślił na początku bp Lityński.
– Pragnę wszystkim ministrantom bardzo serdecznie podziękować bo bez nich liturgia byłaby bardzo uboga – dodał.
W sobotę także rozstrzygnięto konkurs liturgiczny. Nagrody główne otrzymali: Łukasz Klimas – parafia pw. WNMP w Żaganiu, Jakub Kroczak – parafia pw. NSPJ w Rzepinie i Maksymilian Włodarczyk – parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.