Gościkowo-Paradyż: Finał diecezjalnego etapu konkursu biblijnego
21 marca 2009 | 18:36 | kk Ⓒ Ⓟ
Ministranci i lektorzy rywalizowali w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu podczas diecezjalnego etapu XVI Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego. W tym roku uczestnicy musieli się wykazać znajomością Listów św. Pawła i Dziejów Apostolskich.
W tym roku do biblijnych zmagań przystąpiło blisko 60 uczestników z całej diecezji. Najwięcej osób przyjechało parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Parafia od początku z powodzeniem uczestniczy w konkursie. 20-osobową grupę do konkursu przygotowywał katecheta Zbigniew Ogrodniczuk. „Najpierw chętni sami przygotowują zadany materiał, a w okolicach Bożego Narodzenia rozpoczynamy wspólną naukę. W zależności od czasu spotykamy się kilka razy w tygodniu” – tłumaczy pan Zbigniew. W konkursie mogli uczestniczyć ministranci pełniący służbę liturgiczna.
Najlepszy w konkursie indywidualnym okazał się Andrzej Ogrodniczuk z Kiełcza należącego do parafii pw. Michała Archanioła w Nowej Soli. W konkursie wystartował po raz szósty. „Zdaję sobie sprawę, że dla wielu moich rówieśników Biblia jest nudna, ale dla mnie nie. Lektury nie są tak ciekawe jak Pismo św.” – powiedział KAI laureat głównej nagrody, który pojedzie na ogólnopolski finał. Najlepszą drużyną okazała się także drużyna z nowosolskiej parafii. Zwycięzcy wezmą udział w ogólnopolskim finale, który odbędzie się 5 do 6 czerwca także w Paradyżu.
Z ministrantami i lektorami spotkał się rektor seminarium ks. Jarosław Stoś. „Życzę wam, aby trud włożony w przygotowanie się do konkursu i wiedza która zdobywacie o Piśmie św. sprawiała, że będziecie coraz lepszymi i piękniejszymi ludźmi” – powiedział ks. Stoś. Nagrody rzeczowe: laptopy i wieże stereo wręczyli bracia Roman i Piotr Gwizdowie, przedsiębiorcy ze Świebodzina, którzy od lat sponsorują konkurs.
Idea konkursu, o wymiarze ogólnopolskim, zrodziła się w 1993 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Formacja biblijna, jak zauważa organizator ks. Andrzej Oczachowski, to jeden z najlepszych sposób formacji dobrego chrześcijanina, a także dobre wyjście do rozeznania własnego powołania. „Być może także kapłańskiego. Wielu kleryków pierwszego roku, którzy co roku przygotowują pytania konkursowe, brał kiedyś udział w konkursie. Można zatem wysnuć wniosek, że czytanie biblii motywuje do decyzji o wyborze takiej drogi” – powiedział KAI biblista.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.