Gościkowo-Paradyż: sympozjum o ochronie osób małoletnich w Kościele
05 czerwca 2019 | 08:39 | kk | Gościkowo-Paradyż Ⓒ Ⓟ
„Ochrona małoletnich w Kościele przeszłość – rzeczywistość – wyzwania” – to tytuł sympozjum, które odbyło się 4 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.
„Ochrona dziecka jako obowiązek moralny”, „Ochrona dziecka na gruncie prawa cywilnego i kanonicznego”, „System ochrony małoletnich przed przestępstwami seksualnymi w Kościele katolickim w Polsce”, „Wychowanie seksualne jako działanie na rzecz realizacji praw dziecka”, „Interwencja kryzysowa molestowania seksualnego” – to wystąpienia, które mieli okazję usłyszeć uczestnicy konferencji. Wygłosili je kolejno: ks. dr Radosław Gabrysz z WSD w Paradyżu, ks. dr hab. Kazimierz Dullak, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. dr Dariusz Mazurkiewicz – rektor WSD w Paradyżu, dr Ewa Rojewska z US oraz dr Igor Kozak z US.
Jak podkreślił ks. Dariusz Mazurkiewicz dyskusja na ten temat jest niezwykle ważna, aby uświadamiać i docierać z informacjami o ochronie dzieci i młodzieży do jak największej liczby osób, także tych pracujących w strukturach diecezjalnych. – Może ktoś pomyśli, że to efekt filmu panów Sekielskich, ale w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od ponad roku mamy wypracowane normy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży, które oczywiście staramy się wprowadzać w życie. W te wakacje wchodzi program „Bezpieczny wypoczynek”, który był przygotowywany już od stycznia tego roku. Chodzi o to, aby dzieci wypoczywające w strukturach kościelnych były bezpieczne nie tylko od przemocy seksualnej, ale także od przemocy fizycznej i psychicznej – wyjaśniał przed sympozjum ks. Dariusz Mazurkiewicz, rektor seminarium i delegatem biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ds. ochrony dzieci i młodzieży.
– Ten program polega na uświadamianiu wszystkich, którzy zajmują się dziećmi i młodzieżą, że dobro małoletnich jest na pierwszym miejscu, że trzeba dbać o ich bezpieczeństwo i żeby wszystkie ewentualne nadużycia od razu ujawniać – dodał.
W konferencji wziął udział bp Tadeusz Lityński. – W ostatnim czasie żyjemy tym tematem nie tylko w Kościele w Polsce, ale również na świecie. Ojciec Święty też do tego tematu podchodzi jednoznacznie. Zawsze kiedy mamy do czynienia z cierpieniem drugiego człowieka Kościół musi zareagować. I zrobimy wszystko, jako wspólnota Kościoła, żeby działać prewencyjnie, ale także pomóc osobom, które doznały cierpienia. Reagujemy na każde zgłoszenie – podkreślił bp Tadeusz Lityński.
Konferencję zorganizował Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu.
Uczestnicy sympozjum otrzymali także folder dla podmiotów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej organizujących różne formy edukacji i wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.