Grand Prix dla filmu o kard. Wyszyńskim
26 maja 2002 | 19:11 | bł / mr Ⓒ Ⓟ
Film „Non Possumus – Kardynał Stefan Wyszyński” Pawła Woldana otrzymał Grand Prix XVII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2002.
Do festiwalu, którego finał odbył się w dniach 21-25 maja, zgłoszono 151 filmów, 49 programów radiowych, 14 nagrań muzycznych i 10 stron internetowych.
Jury festiwalu, któremu przewodniczył sen. Jan Szafraniec, uzasadniając przyznanie Grand Prix filmowi Pawła Woldana podkreślało doskonałą realizację filmu i głębokie przedstawienie postaci księdza Prymasa Wyszyńskiego.
W kategorii dokument dwa pierwsze miejsca zajęły: „W sprawie generała Fieldorfa Nila” Aliny Czerniakowskiej – za jasne i bezkompromisowe ukazanie dramatu poszukiwania sprawiedliwości w polskich sądach przez córkę generała Fieldorfa Nila oraz „Misjonarz” Wojciecha Staronia, pokazujący postać misjonarza redemptorystę ewangelizującego Indian w wysokich niedostępnych Andach.
W kategorii filmu fabularnego i widowiska telewizyjnego zwyciężył „Wieczernik” Grzegorza Królikiewicza, jury podkreśliło doskonałą adaptację poetyckiego dramatu Ernesta Bryla.
Wśród filmów edukacyjnych pierwsze miejsce zajął „Bastion Świętokrzyski” Elżbiety Szumiec-Zielińskiej, ukazujący historię świątyni Świętokrzyskiej w Warszawie.
Film dokumentalny „Bóg na Manhattanie” Piotra Semki zwyciężył w kategorii programów telewizyjnych. Film, wyemitowany w telewizji Puls, ukazuje tragedię 11 września 2001 r. w Nowym Yorku i obecności Boga w tym wydarzeniu. Autor był na Manhattanie, rozmawiał z ludźmi dotkniętymi tragedią o ich relacji do Boga i innych ludzi.
Wśród filmów amatorski największe uznanie jury zyskał film Nathana Flooda „Powołanie”. Jest to świadectwo posługi duszpasterskiej amerykańskiego księdza katolickiego w środowisku miejskim. W kategorii programów radiowych pierwszą nagrodę ex equo otrzymały: „Przyjaciółki z Żelaznej ulicy” Marii Brzezińskiej i Eugeniusza Rudnika z Radia Lublin S.A. – radiowa ballada zrealizowana w oparciu o dokument w języku polskim, przekazany z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Reklama Modlitwy Różańcowej autorstwa Roberta Tekieliego, wyprodukowane przez Spółkę Producencka PLUS.
W konkursie na najlepsze programy multimedialne organizatorzy festiwalu postanowi wyróżnić grę komputerową „JA JESTEM” za pionierskie użycie formy gry komputerowej do działań ewangelizacyjnych wśród dzieci. Jest to bardzo cenna inicjatywa w czasie zarzucania dzieci destrukcyjnymi programami komputerowymi.
Wśród inicjatyw muzycznych jury festiwalu na pierwszym miejscu wyróżniło Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie i jego rejestracje fonograficzne.
Na Festiwal zgłoszono 10 stron internetowych, pierwsze wyróżnienie otrzymał serwis wydawców katolickich www.swk.pl, autorstwa Tadeusza Pilasa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.