Greckokatolickie obchody 1025. rocznicy Chrztu Rusi
19 sierpnia 2013 | 11:48 | pb (KAI/risu.org.ua/news.ugcc.org.ua) / br Ⓒ Ⓟ
W Kijowie odbyła się 18 sierpnia konsekracja soboru pw. Zmartwychwstania Pańskiego – katedry zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskupa większego Swiatosława Szewczuka. Był to główny punkt greckokatolickich obchodów 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej za panowania księcia Włodzimierza Wielkiego.
W cztery rogi i pośrodku ołtarza głównego wbudowano relikwie świętych Apostołów: Piotra, Pawła i Andrzeja, papieża Marcina, który zmarł na terenie obecnej Ukrainy, św. męczennika Jozafata (Kuncewicza) oraz błogosławionych XX wieku: Mikołaja Czarneckiego i Jozafata Kocyłowskiego.
Uroczystą liturgię sprawował abp Szewczuk razem z członkami Synodu UKGK, papieskim wysłannikiem, kard. Audrysem Bačkisem, nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, abp. Thomasem Gullicksonem oraz biskupami rzymskokatolickimi. Episkopat Polski reprezentował metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
W uroczystości wzięli udział grekokatolicy z różnych części Ukrainy, a także m.in. z Kanady, USA, Polski, Argentyny, Australii i Kazachstanu, przybyli do Kijowa w ramach Ogólnokościelnej Pielgrzymki do nowo wzniesionej świątyni . – Witam was w nowym domu dzieci Bożych! Bo ta katedra będzie nie tylko domem modlitwy dla zwierzchnika UKGK. Przede wszystkim jest to dom Boży, dom dla wszystkich jego dzieci – powiedział abp Szewczuk.
Przypomniał, że świątynia ta została ona zbudowana dzięki donacjom z całego świata. Gromadzi wszystkie dzieci „chrztu Włodzimierza” i wzywa je do jedności, odnowy wiary, do „źródła niebiańskiego pokarmu na duchowej pustyni współczesnego świata”. Będzie „znakiem obecności zmartwychwstałego Chrystusa pośród nas”. – On tu jest! – zapewnił zwierzchnik UKGK.
Wskazał, że UKGK jest bezpośrednim spadkobiercą „Kościoła chrztu Włodzimierza”, którego dziedzictwo dzieli z innymi Kościołami, z którymi jest złączony przyjaźnią, wspólną wiarą i tradycją, choć nie „pełną jednością”. W 988 r. „w sakramencie chrztu umarliśmy i zmartwychwstaliśmy w wodach Dniepru”, a dzisiaj „nasz Kościół świętuje swe odrodzenie po stuleciach okrutnych zniszczeń na tej ziemi” – zaznaczył abp Szewczuk.
W liście wystosowanym na obchody 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej papież Franciszek wyraził nadzieję, że nadadzą one nowy rozmach ewangelizacji i pracy duszpasterskiej UKGK.
Przypomniał, że decyzja księcia Włodzimierza o przyjęciu chrztu ułatwiła integrację mieszkańców tych ziem, zarówno wtedy, jak i w następnych epokach. W zasadniczy sposób przyczyniła się też do kulturowego i duchowego rozwoju narodu. Ojciec Święty zaznaczył, że ten wkład księcia jest potężnym wyzwaniem dla ludzi współcześnie odpowiedzialnych za życie społeczne, by zawsze dokonywali wyborów, które biorą pod uwagę rozwój całego społeczeństwa, służbę wspólnemu dobru i poszanowanie dla rzeczywistości duchowej.
Papież zauważył, że nawrócenie Rusi Kijowskiej na chrześcijaństwo dokonało się „w kontekście niepodzielonego Kościoła”, w którym rozwijały się różne tradycje, pozostające ze sobą w jedności. Fakt ten stanowi dzisiaj punkt odniesienia dla dialogu ekumenicznego między wspólnotami chrześcijańskimi opierającymi się na duchowym dziedzictwie św. Włodzimierza. – Obchody 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej pokazują, że droga do jedności uczniów Chrystusa nie jest luksusem, lecz głęboką potrzebą, istotną dla spójnego i aktywnego świadectwa o Chrystusie – dodał Franciszek.
Decyzję o budowie soboru patriarszego pw. Zmartwychwstania Chrystusa na lewym brzegu Dniepru Synod Biskupów UKGK podjął w 2002 r. Projekt przyszłej świątyni – z uwzględnieniem tradycji i współczesnej architektury sakralnej – przygotował architekt Mykoła Łewczuk. Jest to kompleks budynków, który oprócz świątyni obejmuje jeszcze Ośrodek Patriarszy o łącznej powierzchni 1,72 hektara. Jego budowę rozpoczęto 9 września 2002 r., a 27 października tegoż roku ówczesny zwierzchnik UKGK, kard. Lubomyr Huzar poświęcił kamień węgielny pod przyszły obiekt. W dwa lata później poświęcono i ustawiono na kopule pięć krzyży.
21 sierpnia 2005 r. na placu koło przyszłej świątyni w obecności kilku tysięcy wiernych odbyła się uroczystość przeniesienia siedziby głowy Kościoła ze Lwowa do Kijowa. 19 stycznia 2006 r. w dolnej części budującego się soboru odprawiono pierwszą liturgię. 27 marca 2011 r. w świątyni odbyła się intronizacja nowo wybranego zwierzchnika UKGK, abp. Swiatosława Szewczuka.
Monumentalny sobór stojący na lewym brzegu Dniepru ma w najwyższym punkcie 50 m i może pomieścić półtora tysiąca ludzi.
Konsekracja katedry była główną ceremonią greckokatolickich obchodów 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej. Obejmowały one liczne imprezy, m.in. spotkania rodzin i młodzieży, wystawy, koncerty muzyki religijnej itp. 16 sierpnia otwarto w krypcie katedralnej wystawy o byłym zwierzchniku UKGK, kard. Josyfie Slipyju i wizycie bł. Jana Pawła II na Ukrainie. 17 sierpnia na wzgórzu św. Włodzimierza odprawiono nabożeństwo ku jego, zaś w katedrze – całonocne czuwanie z obrzędem konsekracji świątyni na zewnątrz. 18 sierpnia odbyły się: procesja, po której została odprawiona uroczysta liturgia z obrzędem poświęcenia wnętrza kościoła, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i poświęcenie wody w Dnieprze, a także m.in. galowy koncert w Narodowym Pałacu Sztuki „Ukraina”. Obchody i Ogólnokościelną Pielgrzymkę zakończy 19 sierpnia liturgia w katedrze połączona z błogosławieństwem owoców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.