Grekokatolicki biskup Arkadiusz dokonał poświęcenia Domu Seniora Leleka
03 października 2021 | 09:35 | ksih, dg | Szczepkowo Borowe Ⓒ Ⓟ
W Szczepkowie Borowym (k. Nidzicy) poświęcony został Dom Seniora „Leleka”. Ideą pomysłodawców jest, by był spokojną przystanią dla starszych osób bez względu na ich narodowość czy przynależność wyznaniową.
1 października 2021 r. na zaproszenie prezesa fundacji ITAJ Ireneusza Kondrówa, biskup Arkadiusz Trochanowski (hierarcha olsztyńsko-gdański Kościoła greckokatolickiego) dokonał poświęcenia Domu Seniora Leleka w Szzepkowie Borowym.
– Każde dobre dzieło powinno rozpoczynać się od modlitwy, dlatego też cieszę się, że jestem tu dzisiaj razem z Wami i modlitwą rozpoczynamy działalność tego miejsca. Aby w tym domu odczuwalna była Boża obecność, by każdy potrzebujący, który zastuka do drzwi tego domu otrzymał pomoc. Niech Pan Bóg błogosławi temu dobremu dziełu i gromadzi wszystkich ludzi dobrej woli, którzy będą chcieli ofiarować swą pomoc – powiedział bp Arkadiusz do zebranych na uroczystości.
Dotychczas jedyną placówką tego typu, która dawała możliwość realizacji nie tylko potrzeb opiekuńczych, ale także duchowych, dla grekokatolików, był Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej w Prałkowcach (k. Przemyśla) prowadzony przez Siostry Służebnice NPM. Często jednak barierą była odległość dzieląca północny i południowy kraniec Polski.
– Dom Leleka to całodobowa jednostka opiekuńcza, mogąca zapewnić opiekę trzydziestu trzem osobom. Tym, co wyróżnia tę jednostkę jest to, że będziemy świadczyć nasze usługi w duchu chrześcijańskim. Mieszkańcy tego domu to nie klienci kupujący usługi, ale członkowie rodziny. Za słowami metropolity Szeptyckiego nie stawiamy sobie za cel wzniosłych haseł, a tylko jedno proste wyzwanie: być człowiekiem dla drugiego człowieka. Jest to idea wyznawana i propagowana w szczególny sposób przez śp. patriarchę Lubomira Huzara, który stwierdził, że wbrew pozorom nie wiele jest osób, które są naprawdę ludźmi, którzy potrafią być człowiekiem. Z drugiej strony patriarcha Huzar stwierdza, że trudno powiedzieć, co to właściwie znaczy być człowiekiem i jako przykład podaje metropolitę Szeptyckiego. Podaje definicję, że dobry człowiek to ten, po spotkaniu z którym przemieniasz się na lepsze. I ja chciałbym powiedzieć, że w perspektywie przesłania Huzara być dobrym Polakiem, Ukraińcem, grekokatolikiem, ewangelikiem, prawosławnym czy rzymokatolikiem, w pierwszej kolejności trzeba być człowiekiem. Jako potomek wysiedlonych w 1947 roku Ukraińców z południa Polski na tak zwane ziemie odzyskane, żywię nadzieję, że dom Leleka będzie służył zarówno społeczności polskiej jak i ukraińskiej i w ten sposób stanie się żywym symbolem braterstwa polsko-ukraińskiego oraz będzie świadectwem wielokulturowości tych ziem. Chciałbym, aby był to dom ponadkonfesyjny – powiedział Ireneusz Kondrów, prezes Fundacji ITAJ i pomysłodawca utworzenia domu.
Na uroczystości obecni byli również duchowni rzymskokatoliccy i prawosławni, konsul Ukrainy w Gdańsku oraz przedstawiciele władz samorządowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.