Drukuj Powrót do artykułu

Wigilia Jordanu u grekokatolików

18 stycznia 2018 | 08:53 | Przemyśl / pab / mz Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. EAST NEWS / SZYMON BARNA

Kościół greckokatolicki obchodził w piątek wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem, ponieważ upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie. Wieczorem w cerkwiach odprawiane były Msze św. z obrzędem poświęcenia wody. Takie same obrzędy będą odprawiane w sobotę, tyle że nad rzekami.

– Jest to jedno z dwunastu największych świąt i jedno z najstarszych. Jego początki sięgają drugiego wieku. Początkowo obejmowało Boże Narodzenie, przybycie mędrców, chrzest Pana Jezusa i ucztę w Kanie Galilejskiej – powiedział KAI abp senior Jan Martyniak, emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.

W sobotę wierni zgromadzą się w świątyniach, a potem udadzą się nad rzeki na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. Taki sam obrzęd, tyle że w świątyniach, odbywa się już w piątek. – Jest to ta sama liturgia wielkiego poświęcenia. Odprawiana jest ona dwa razy – zaznacza abp Martyniak.

Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie odwiedzin duszpasterskich. Wierni wierzą, że chroni ona od chorób i wszystkiego, co złe.

Czytaj także: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W piątek przygotowywane było miejsce, gdzie odbył się obrzęd poświęcenia wody. Na specjalnym podeście lub na skraju brzegu rzeki ustawia się ołtarz i krzyż.

W piątek w Przemyślu Boskiej Liturgii (Mszy św.) w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Stąd wyruszyła procesja nad San, gdzie nastąpiło poświęcenie wody. W uroczystościach wzięli udział także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.

Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje. Archieparchią (archidiecezją) przemysko-warszawską kieruje abp Eugeniusz Popowicz. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC liczy ona 39,5 tys. wiernych, skupionych w 74 parafiach lub ośrodkach duszpasterskich. Obejmuje ona tereny na wschód od Wisły.

W zachodniej Polsce funkcjonuje eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Posiada ona 56 parafii, zamieszkanych przez 13,3 tys. wiernych.

Kościół ten pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 stycznia 2018 11:23

Dialog katolicko-żydowski w Polsce

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.