Grekokatolicy obchodzą dzisiaj Niedzielę Palmową i rozpoczynają Wielki Tydzień
24 kwietnia 2016 | 13:08 | pab Ⓒ Ⓟ
Wierni Kościoła greckokatolickiego przeżywają dzisiaj Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień, nazywany też Tygodniem Męki (Strasnyj Tyżdeń). W tym roku Kościoły wschodnie Wielkanoc obchodzą dopiero 1 maja.
W Kościele greckokatolickim Wielki Post rozpoczyna się siedem tygodni przed Wielkanocą. W Niedzielę Palmową nie jest odczytywana Ewangelia o męce Chrystusa, ale wyłącznie o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Święci się również palmy.
Z poświęceniem tych gałązek wiążą się różne wierzenia. Ludzie z wiarą zabierają je do domów i nie wyrzucają ich, niektórzy zasadzają je w ogródkach przydomowych. Młodzież i dzieci lekko uderzają się tymi gałązkami po głowach. Przez to dotknięcie uświadamia się drugiemu człowiekowi, że za kilka dni będziemy mieli Wielkanoc – opowiada w rozmowie z KAI Abp Eugeniusz Popowicz.
Metropolita przemysko-warszawski wyjaśnia, że Niedziela Palmowa kończy w Kościele greckokatolickim okres Wielkiego Postu.
Po Niedzieli Palmowej następuje Wielki Tydzień, który jest kulminacją Wielkiego Postu, ale ma już całkiem inny charakter. Niedziela Palmowa przede wszystkim przygotowuje nas do głębokiego przeżycia całego Triduum Paschalnego – mówi abp Popowicz.
Podobnie jak w Kościele obrządku łacińskiego, grekokatolicy w Wielki Czwartek wspominają ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. W Wielki Piątek jest dniem śmierci Pana Jezusa. W świątyniach umieszcza się płaszczanicę, czyli rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. Nie ustawia się natomiast Bożych Grobów.
Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną też Wielkim Dniem (Wełykdeń).
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.