Grekokatolicy rozpoczynają Wielki Post
18 marca 2013 | 11:37 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczynają okres Wielkiego Postu. Tego dnia oraz w Wielki Piątek obowiązuje powstrzymanie się od spożywania nabiału i pokarmów mięsnych. Nie ma natomiast obrzędu posypania głów popiołem.
Stosuje się natomiast inne praktyki religijne, zwłaszcza w pierwszym tygodniu. Jest to m.in. jutrznia z kanonem św. Andrzeja z Krety.
Wielki Post w Kościele greckokatolickim trwa 7 tygodni. W tym okresie Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele – w sobotę jest to Liturgia św. Jana Chryzostoma, a w niedzielę św. Bazylego Wielkiego. W pozostałe dni odbywają się nabożeństwa pokutne.
W środy i piątki jest to Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której wierni przyjmują komunię św. W pozostałe dni są to godziny kanoniczne lub akatyst do Męki Pańskiej. Nie odprawia się Gorzkich Żali, natomiast w niedziele śpiewa się nabożeństwa Pasji, składające się z tekstów biblijnych. Mimo że w liturgii wschodniej nie ma obowiązku odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana.
Wiernych obowiązuje udział w rekolekcjach wielkopostnych oraz skorzystanie z Sakramentu Pokuty i Eucharystii oraz powstrzymanie się od zabaw i praktykowanie postów. Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty.
W tym roku Wielkanoc w Kościołach wschodnich przypada dopiero 5 maja. Różnica wynika stąd, że wspólnoty te posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.