Grojec: wnętrze kościoła św. Wawrzyńca odzyskało swą świetność
17 stycznia 2023 | 09:59 | rk | Grojec Ⓒ Ⓟ
Wnętrze kościoła św. Wawrzyńca w Grojcu koło Oświęcimia odzyskało dawny blask. To efekt zakończonych prac budowlano-konserwatorskich w wiekowej świątyni, która wchodzi w skład Beskidzkiego Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Realizacja żmudnych działań konserwatorskich to zasługa zespołu kierowanego przez Barbarę Wantuch. Jak wyjaśnił ks. dr Szymon Tracz, bielsko-żywiecki konserwator architektury i sztuki sakralnej, konserwacji przede wszystkim poddano niezwykle dekoracyjną, młodopolską polichromię z początku XX wieku. Pokrywa ona stropy prezbiterium i nawy.
„Na jej tle doskonale prezentuje się późnobarokowy ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne wykonane w 2. poł. XVIII wieku wg. projektów architekta królewskiego Francesca Placidiego. Były bardzo mocno zniszczone przez wszechobecną wilgoć i drewnojady. Udało się przywrócić oryginalną kolorystykę struktur oraz złocenia i srebrzenia” – zaznaczył duchowny, wskazując zarazem, że konserwacji poddano obrazy i rzeźby.
„Z wielkim pietyzmem konserwacji poddano ciekawy zespół kamiennych i marmurowych XVI-XVIII-wiecznych epitafiów rodziny Porębskich i Szembeków znajdujących się we wnętrzu kościoła. Do dawnej świetności przywrócono niezwykle dekoracyjne, wykonane z czarnego marmuru dębnickiego i zdobione panopliami epitafium Andrzeja Porębskiego, poległego śmiercią rycerską w 1660 roku” – poinformował historyk sztuki.
Dawną kolorystykę odzyskał także XVIII-wieczny konfesjonał i prospekt organowy.
Realizacja prac była możliwa dzięki funduszom pozyskanym w ramach realizacji przez diecezję bielsko-żywiecką programu pn. „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.