Groń Jana Pawła II czeka na trzeciomajowych pielgrzymów
01 maja 2010 | 11:18 | rk / kw Ⓒ Ⓟ
Rzesze turystów i pielgrzymów spodziewanych jest na Mszy św. 3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Groniu Jana Pawła II.
Liturgii w Kaplicy Ludzi Gór u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym przewodniczyć będzie ks. prof. Stanisław Hałas z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Stefan Jakubowski, opiekun i pomysłodawca Kaplicy Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II zwraca uwagę, że coraz więcej ludzi dowiaduje się o pierwszej górze na świecie nazwanej imieniem polskiego papieża. „Choć spośród szczytów nazwanych imieniem Jana Pawła beskidzki Groń nie jest najwyższy, ale jesteśmy pierwsi. Szczyt ten uzyskał swą papieską nazwę prawie 30 lat temu” – zauważa.
W masywie Adamello we włoskiej dolinie Aosty istnieje szczyt nazwany w 1999 roku Cresta Croce Giovanni Poalo II. W 2003 roku jeden ze szczytów na Antarktydzie nazwano Monte Giovanni Paolo II. 4 lata temu w dolinie Gran Sasso w Apeninach jeden ze szczytów nazwano imieniem papieża Polaka.
Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie na szczyt przychodził z pobliskich Wadowic.
W 1981 roku z inicjatywy działaczy oddziału PTTK w Wadowicach, szczyt Jaworzyny uzyskał drugą nazwę – Groń Jana Pawła II. Zaczęła ona obowiązywać od 1982 roku, od obchodów 50. rocznicy istnienia schroniska. 31 grudnia 2003 roku nazwa ta została oficjalnie ogłoszona w Dzienniku Ustaw i obecnie jest to jedyna obowiązująca nazwa szczytu. Nieopodal usytuowane jest schronisko.
Obecnie kaplica, nazywana „Sanktuarium na Groniu Jana Pawła II”, jest ogrodzona. Na otaczającym ją terenie znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i budynek zaplecza. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze święte, tutaj kończy się co roku także „Rajd Szlakami Jana Pawła II”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.