Grudziądz: nowa Bazylika Mniejsza diecezji toruńskiej
07 grudnia 2010 | 10:25 | xpb Ⓒ Ⓟ
Setki wiernych, pielgrzymów z diecezji toruńskiej zgromadziły się 6 grudnia w kolegiacie św. Mikołaja w Grudziądzu na uroczystości proklamowania Bazyliką Mniejszą najstarszego kościoła tego miasta. Mszy św. koncelebrowanej we wspomnienie patrona nowej Bazyliki przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Homilię wygłosił biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.
Biskup toruński Andrzej Suski we wprowadzeniu do liturgii powiedział: „Bóg pozwala nam dotknąć historii Kościoła, który jest żywą wspólnotą”. Bp Suski podkreślił, że wydarzenie, w którym uczestniczymy jest wspólna radością i dumą dla wszystkich mieszkańców Grudziądza i całej diecezji.
Podczas uroczystości odczytano dekret Stolicy Apostolskiej, na mocy którego Benedykt XVI podniósł Kolegiatę św. Mikołaja do godności bazyliki. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski w liście do uczestników uroczystości podkreślił, że Kolegiata grudziądzka była i jest miejscem schronienia i duchowym centrum dla ludzi w chwilach kryzysów i trudności.
Nad głównym wejściem do Bazyliki umieszczono Symbol Stolicy Apostolskiej – klucze św. Piotra, przysługujący kościołom wyniesionym do godności Bazyliki Mniejszej i podkreślający ich szczególną łączność ze Stolicą Piotrową oraz Bazylikami Rzymu.
Bazylika św. Mikołaja w Grudziądzu jest czwartą Bazyliką Mniejszą w diecezji toruńskiej. Tytuł bazyliki noszą także: Katedra św. Janów w Toruniu, Konkatedra Trójcy Świętej w Chełmży oraz Fara św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.
Zbudowana w XI w. bazylika św. Mikołaja jest najstarszym kościołem w Grudziądzu. Pierwotnie istniejący drewniany grodowy kościół zastąpiono murowanym, budowę zaczęto w 1286 r., a ukończono na początku XV wieku. Wielokrotnie ulegała zniszczeniom i pożarom. Swoje piętno na tym zabytkowym kościele odcisnęły najazdy Szwedów oraz pożoga II Wojny Światowej.
Kolegiata św. Mikołaja jest także miejscem szczególnego kultu Matki Bożej Łaskawej. Najstarszy, udokumentowany zapis kultu maryjnego pochodzi z 1655 r. Wzmożenie kultu nastąpiło podczas wojny ze Szwedami. Matka Boża Łaskawa w 2001 r. została obrana na Patronkę Grudziądza.
Kolegiata św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej dekretem Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej z dnia 20 lipca 2010 roku.
Bazylika mniejsza to tytuł honorowy, nadawany przez papieża, lub w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską.
Kościół podniesiony do rangi Bazyliki musi spełniać wiele warunków: powinien być otwarty przez cały dzień oraz posiadać wartość zabytkową i być miejscem szczególnego kultu i pielgrzymowania. Kościół podniesiony do godności Bazyliki powinien cechować się wyjątkowymi walorami duszpasterskimi takimi jak: wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, całodzienna spowiedź, duża częstotliwość odprawianych Mszy Świętych i nabożeństw.
Tytuł honorowy Bazyliki Mniejszej nadawany jest zazwyczaj przez papieża w porozumieniu z watykańską Kongregacją Obrzędów, co poprzedza procedura prawno-urzędowa w episkopacie danego kraju. Decyzję o rozpoczęciu procesu przyznania kościołowi tego tytułu podejmuje biskup danej diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.