GUS opracował bazę polonijnych instytucji kulturalnych i religijnych
08 lutego 2018 | 08:44 | Warszawa / lk / mz Ⓒ Ⓟ
Bazę prawie 7 tysięcy organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą o charakterze społecznym, kulturalnym i religijnym opracował Główny Urząd Statystyczny. Autorzy zestawienia zwracają uwagę na potrzebę jego dalszego uzupełnienia.
„Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą” dokumentuje organizacyjny oraz instytucjonalny aspekt obecności i aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. W spisie znalazło się 6948 podmiotów.
Zestawienie obejmuje organizacje oraz instytucje polskie i polonijne o charakterze społecznym, kulturalnym i religijnym założone i działające poza granicami kraju.
Repozytorium gromadzi organizacje i instytucje polskie, posiadające w Polsce swoje struktury nadrzędne, o ile prowadzą stałą działalność poza granicami kraju i posiadają tam siedzibę. Chodzi np. o Szkolne Punkty Konsultacyjne przy ambasadach RP, zagraniczne placówki duszpasterskie i jednostki terytorialne polskich zgromadzeń zakonnych (żeńskich i męskich), w tym prowadzące duszpasterstwo polskie i polonijne.
W bazie zgromadzono także organizacje i instytucje polskie założone w Polsce przed 1 września 1939 r., funkcjonujące w okresie późniejszym poza granicami kraju, o dużym znaczeniu dla społecznego, kulturowego i religijnego życia polskiej diaspory, a nierzadko dla polskiego dziedzictwa narodowego w ogóle, m.in. Towarzystwo Straży Mogił Polskich Bohaterów we Lwowie, Cmentarz Łyczakowski czy Cmentarz Na Rossie.
Czytaj także: Czy posłowie zajmą się projektem „Zatrzymaj aborcję”?
Zestawienie uwzględnia też inne, różnorodne formy obecności i działalności polskiej diaspory, funkcjonujące w ramach struktur instytucjonalnych kraju przebywania. Są to np. zbiory polskie Instytutu Hoovera w Palo Alto, Muzeum Adama Mickiewicza – Oddział Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule czy Cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu.
Z uwagi na skalę oraz blisko 200-letnią historię polskiego wychodźstwa w obszar zainteresowania włączono, choć w ograniczonym zakresie, także organizacje oraz instytucje, które formalnie zakończyły działalność, jednak ich znaczenie i spuścizna pozostają istotnym składnikiem duchowej i materialnej kultury polskiej diaspory oraz polskiego dziedzictwa narodowego. W bazie znalazły się m.in. Polski Instytut Historyczny w Szwecji, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, czy „Kultura” – miesięcznik Instytutu Literackiego w Maison Laffitte.
Zestawienie nie obejmuje polskich placówek dyplomatycznych (ambasad, konsulatów i innych przedstawicielstw) oraz Instytutów Polskich, których pełna i aktualizowana lista znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Do bazy nie włączono także cyklicznych, ani tym bardziej jednostkowych wydarzeń: uroczystości patriotycznych, religijnych, imprez okolicznościowych, wystaw, festiwali, koncertów czy zawodów sportowych organizowanych przez środowiska polskie i polonijne.
Mimo ogromu zebranych danych, w opinii autorów baza wymaga dalszych aktualizacji i uzupełnień, przede wszystkim o obszar mediów polskojęzycznych (głównie internetowych) oraz o ośrodki duszpasterstwa polonijnego.
Dlatego autorzy opracowania zwracają się do wszystkich osób posiadających wiedzę w tym zakresie, w szczególności do władz oraz członków i pracowników samych organizacji polonijnych, o pomoc w uzupełnieniu brakujących informacji.
Bazę można pobrać ze strony Głównego Urzędu Statystycznego: stat.gov.pl.
Na stronie GUS znaleźć można jednostronicowy formularz do pobrania w formacie .pdf lub .doc. Przy jego pomocy można sprostować błędnie podane dane lub uzupełnić dane brakujące. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem email: polonia@stat.gov.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.