Harcerska modlitwa o pokój za wstawiennictwem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego
26 lutego 2022 | 16:22 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W tym roku przypada dwudziesta rocznica ustanowienia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego (druha Wicka) patronem harcerstwa polskiego. Z tej okazji w sobotnie przedpołudnie w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Harcerze i skauci modlili się w intencji pokoju na Ukrainie oraz w intencji wszystkich organizacji harcerskich i skautowskich. Eucharystię poprzedziło spotkanie kapelanów harcerstwa z biskupem polowym. Sprawowana dziś Msza św. otwiera rok obchodów 20. rocznicy ustanowienia dh. Wicka patronem polskiego harcerstwa, który zakończy się w czerwcu 2023 r.
W homilii bp Lechowicz podkreślił, że sprawuje Mszę św. w intencji pokoju na Ukrainie. – Od kilku dni nasze serca są blisko narodu ukraińskiego. Dzisiaj modlimy się o pokój na Ukrainie przez wstawiennictwo bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, którego Jan Paweł II nazwał „orędownikiem pojednania i pokoju” – powiedział. Podziękował harcerzom i harcerkom za pierwsze działania związane z zaangażowaniem organizacji w pomoc uchodźcom zza naszej wschodniej granicy.
Nawiązując do słów odczytanej Ewangelii o Jezusie błogosławiącym dzieci („Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”), bp Lechowicz wyjaśnił, że Jezus „mówi o dziecięctwie nie w znaczeniu niedojrzałości, ale w relacji do Królestwa Bożego – tzn. do Boga”. – Być dzieckiem oznacza być w relacji, najpierw, co jest oczywiste, do ojca. W wymiarze wiary chodzi o relację do Boga Ojca. Stawać się jak dziecko znaczy powierzać Bogu swoje życie z ufnością i nadzieją – powiedział. Dodał, że taką postawą, „pełną zaufania i posłuszeństwa, wobec Boga odznaczał się podharcmistrz Wicek, i to od wczesnych lat swego życia”. Na potwierdzenie tych słów przytoczył słowa modlitwy, którą Patron Polskiego Harcerstwa zanotował w swoim pamiętniku.
Zdaniem bp. Lechowicza, posłuszeństwo tak wobec ziemskiego ojca, jak i wobec Boga nie jest łatwe i wymaga czasami wyrzeczenia się, zaparcia się siebie, przezwyciężenia przekonania o własnej racji. –Trzecią cechą dziecka, po byciu w relacji do ojca i pracy nad własnym charakterem, jest bycie w relacji do rodzeństwa – brata i siostry. Dlatego tak często Jezus mówiąc o Królestwie Bożym zwracał uwagę na przykazanie miłości bliźniego. A ucząc modlitwy, kazał wypowiadać wezwanie „Ojcze nasz”, a nie „Ojcze mój” – powiedział.
Biskup polowy przywołał fragment homilii beatyfikacyjnej dh. Wicka, podczas której Jan Paweł II nazwał go „heroicznym świadkiem miłości pasterskiej”. – Z zeznań świadków wynika, że dzięki wrażliwości ks. Stefana udało się w Dachau zorganizować obozową „Caritas”. Z paczek, które otrzymywano, dzielono się żywnością i lekami z najbardziej potrzebującymi. Wielokrotnie dzięki temu uratowano życie więźniów. Wielu takie zachowanie przywracało wiarę w Boga i w dobroć człowieka – powiedział Ordynariusz Wojskowy. Dodał, że za symboliczny należy uznać fakt, że decyzję o ustanowieniu dh. Wicka patronem harcerstwa polskiego ogłoszono w Dniu Myśli Braterskiej, 22 lutego 2002 r., „kiedy wszyscy skauci na świecie podają sobie przyjazne dłonie”.
Na koniec zachęcił do modlitwy w intencji pokoju. – Dzisiaj, kiedy nasze serca tak bardzo są skołatane i zaniepokojone o los Ukrainy, Polski, Europy i świata prośmy Boga przez wstawiennictwo bł. podharcmistrza Wicka, by wypraszał nam to wszystko, co służy pokojowi. Niewątpliwie pokojowi służy przyjęcie Królestwa Bożego na sposób dziecięcy: z wiarą i posłuszeństwem wobec Boga, z przezwyciężaniem własnych słabości i z miłością względem naszych braci i sióstr – powiedział.
Mszę św. koncelebrowało kilkunastu kapelanów harcerstwa z kraju i zagranicy z koordynującym duszpasterstwo harcerzy w Ordynariacie Polowym ks. por. SOP Piotrem Zamarią. Na koniec w imieniu harcerzy głos zabrał ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP, który w imieniu skautów i harcerzy podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię. Harcerze przekazali w darze kopię XV-wiecznej ikony z wizerunkiem Matki Bożej.
Bp Wiesław Lechowicz odczytał modlitwę o pokój św. Franciszka z Asyżu. Udzielił pasterskiego błogosławieństwa i wspólnie z harcerzami odśpiewał „Modlitwę harcerską”. We Mszy św. uczestniczyło liczne grono harcerzy i skautów z kraju i zagranicy, m. in. Litwy, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
***
Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. 14 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego.
W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. W grudniu 1940 r. trafił do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji ks. Frelichowskiego.
Dwa tygodnie później Rada Naczelna Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia błogosławionego patronem harcerstwa polskiego. 29 lipca 1999 władze naczelne ZHR zwróciły się z prośbą do bp. Sławoja Leszka Głódzia o nadanie sprawie oficjalnego toku zgodnego z wymogami prawa kanonicznego. Ten wystosował w imieniu ZHR prośbę do Konferencji Episkopatu Polski, którą prymas Józef Glemp przedłożył w dniu 22 marca 2002 Kongregacji Watykańskiej. 20 września 2002 Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, na patrona polskich harcerzy przed Bogiem.
22 lutego 2003 w Katedrze Polowej WP w Warszawie odbyły się uroczystości związane z ogłoszeniem bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerzy polskich. Wzięli w nich udział oprócz kilku biskupów oraz dostojników państwowych polscy harcerze z różnych organizacji: ZHR, ZHP, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Stowarzyszenia Harcerskiego oraz Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.