Harcerska służba w czasie epidemii
20 marca 2020 | 04:00 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pomoc w zakupach osobom starszym, nauczanie on-line, szycie maseczek, pakowanie i dostarczanie paczek żywnościowych – te i szereg innych inicjatyw podejmują druhny i druhowie z różnych organizacji harcerskich w Polsce w związku z panującą pandemią koronawirusa. Harcerze organizują się w ramach setek oddolnych akcji ale również w ramach działającego od tygodnia Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR, do którego zgłosiło się już 975 osób.
„Z radością odbieram informacje o setkach oddolnych harcerskich inicjatyw służby podejmowanej w tym trudnym czasie przez dorosłych wędrowników i instruktorów na rzecz potrzebujących. Chcę Wam za tę gotowość do pomocy bliźnim i realne działanie z serca podziękować” – napisał przewodniczący ZHP, hm Dariusz Supeł w specjalnym liście do Druhen i Druhów.
Pełnoletni harcerze i instruktorzy pomagają seniorom, osobom samotnym i niepełnosprawnym w zaopatrzenie w podstawowe produkty i lekarstwa. Wyprowadzają psy na spacer, prowadzą nauczanie on – Line, opiekują się dziećmi znajomych pracowników służby zdrowia a po uprzednim kontakcie z odpowiednimi władzami i organizacjami – włączają się w akcje szycia maseczek. Tę inicjatywę podjęli m.in harcerze ZHP z Krakowa – Nowej Huty czy z Nowego Dworu Mazowieckiego.
Harcerze i harcerki w swoich lokalnych społecznościach przyklejają plakaty i informują o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Harcerska rodzina z Knurowa stworzyła nawet bajkę o koronawirusie, aby budować świadomość dotyczącą wirusa już u najmłodszych.
Tydzień temu powołane zostało Pogotowie Harcerek i Harcerzy ZHR, do którego zgłosiło się już 975 osób. Sztab Pogotowia działa w każdym województwie w porozumieniu z regionalnymi Sztabami Kryzysowymi. Harcerki i harcerze przygotowują i dostarczają paczki żywnościowe, informują o profilaktyce i zagrożeniach, pomagają dzieciom w nauce, szyją maseczki…
Do Pogotowia mogą się zgłosić osoby pełnoletnie lub 17-letnie za zgodą rodziców.
Jak czytamy na profilu Pogotowia na Facebooku, jest ono nawiązaniem do gotowości druhen i druhów do służby na wypadek klęsk żywiołowych i wojny, w wyniku której powołano Pogotowie Harcerek w 1938 r., a potem Pogotowie Harcerzy w 1939 r. Komendantką ówczesnego Pogotowia Harcerek została hm. Józefina Łapińska, a w skład komendy Pogotowia Harcerzy wchodzili hm. Aleksander Kamiński i hm. Florian Marciniak. Pierwszym zadaniem Pogotowia była GOTOWOŚĆ – bo w wypadku klęsk żywiołowych zarówno potrzeby jak i możliwości reagowania są trudne do przewidzenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.