Harcerze w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
26 kwietnia 2021 | 12:43 | jz | Licheń Stary Ⓒ Ⓟ
Bazylika licheńska w Niedzielę Dobrego Pasterza gościła przedstawicieli gromad zuchowych i drużyn harcerskich wschodniej Wielkopolski. Do odkrywania harcerskiego ideału służenia Bogu i Ojczyźnie zachęcał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, podczas Mszy Świętej z okazji święta patrona harcerstwa, św. Jerzego.
„Modląc się wspólnie, chcemy inspirować się odwagą i hojnym sercem św. Jerzego, które nie zawahało się przed ofiarą z życia” – wyjaśniali harcerze w komentarzu przed południową Eucharystią, 25 kwietnia. Podczas Mszy Świętej modlono się, aby harcerze pamiętając o godności, otrzymanej od Boga, byli wierni złożonym przyrzeczeniom, pełniąc służbę Bogu i Polsce oraz niosąc chętną pomoc bliźnim.
Na liturgii zgromadzili się: zuchy, harcerze, instruktorzy, seniorzy i sympatycy harcerstwa wraz z komendą i komendantem Hufca w Koninie, hm. Michałem Kałużnym oraz komendantem Hufca w Turku, hm. Robertem Chmielewskim. Obecni byli harcerze z Konina, Turku, Koła, Starego Miasta, Wrześni, Krzymowa, Żychlina, Goliny oraz gospodarze – 22. Gromada Zuchowa z Wąsosz „Przyjaciele Zielonego Lasu”.
„Służyć Bogu i Polsce – te słowa najwierniej streszczają ideały harcerskie i zuchowe. Cieszymy się, że dzisiaj środowisko harcerskie ziemi konińskiej przypomina nam o tych, ideałach, które powinny być bliskie każdemu z nas” – mówił w homilii ks. Janusz Kumala MIC. Kustosz licheńskiego sanktuarium wspominając życie patrona harcerzy, św. Jerzego, podkreślał jego gorliwość, wierność obowiązkom i swojej służbie. Święty w swoim życiu kierował się ideałami ewangelicznymi. Gdy w 303 roku cesarz Dioklecjan wydał rozporządzenie prześladujące chrześcijan, on nie przestał wierzyć – został aresztowany i poniósł męczeńską śmierć po 7 latach tortur. „Oto człowiek, który dany jest młodym ludziom jako wzór i patron. Patron – aby się nimi opiekował i wzór – aby zachęcał do szczególnego życia, naznaczonego służbą” – zauważył ks. Kumala.
Niedzielna Ewangelia przytaczała słowa Chrystusa: „Ja jestem dobrym pasterzem” (J 10, 11). Marianin w swojej homilii wyjaśniał, co to oznacza – „Aby być dobrym pasterzem, trzeba zawsze dawać swoje życie dla innych, nieustannie, tak jak Jezus. Jemu zależy na owcach, nie tak jak najemnikowi, który został zatrudniony, a owce nie należą do niego. Zna swoje owce, jest blisko. Jest obecny w naszej codzienności, we wszystkich wydarzeniach naszego życia, chce w każdym momencie nas wspierać. To ten, który martwi się również o owce nie z jego zagrody – Jezusowi zależy na każdym człowieku. Chce utworzyć ze wszystkich jedną owczarnię i być jedynym Pasterzem.”
Bycie dobrym pasterzem na wzór Chrystusa, jest, zdaniem homilety, powołaniem każdego z nas. Pasterzami można nazwać również drużynowych, którym zostali powierzeni inni, o nich mają się troszczyć, prowadzić. „Zadaniem dla każdego z nas jest przyjąć wobec ludzi, których spotykamy postawę dobrego pasterza, służyć drugiemu człowiekowi. Możemy powiedzieć, że ruch harcerski wychowuje dobrych ludzi, odpowiedzialnych nie tylko za siebie, ale i za innych. Mają otwarte serce i oczy. Widzą potrzebujących i są gotowi nieść pomoc. Nie wahają się służyć. Czyż nie wśród takich ludzi chcemy żyć i mieszkać, przyjaźnić?” – pytał ksiądz kustosz, podkreślając potrzebę troski środowisk szkolnych i samorządowych o związki harcerskie. Dziękując za obecność harcerzy w sanktuarium i na terenach wschodniej Wielkopolski, podkreślał rolę rodziców, którzy mogą być dumni ze swoich dzieci – harcerzy.
„Wszyscy powinniśmy mieć ducha harcerskiego, abyśmy potrafili służyć Bogu i Polsce, czyli ludziom wokół nas” – mówił ks. Kumala. Zakonnik zachęcał, by patrząc na Maryję odkrywać ideały harcerskie zapisane w Jej licheńskim wizerunku: „W Matce Bożej widzimy uosobienie ideałów druha, harcerza. Ona sama nazwała siebie służebnicą, całe jej życie było służbą Bogu i ludziom, co jest istotą duchowości harcerza.”
Harcerze nie tylko czynnie uczestniczyli w mszalnej liturgii Słowa. W procesji przynieśli dary ołtarza, wśród których znalazła się także chusta hufcowa – część umundurowania noszona przez instruktorów harcerskich, symbolizująca braterstwo i służbę, które należą do harcerskich ideałów. O muzyczną oprawę liturgii zadbał Harcerski Zespół Artystyczny „Na pięciolinii”.
Podczas Eucharystii modlono się także za pasterzy Kościoła, aby wzorem Dobrego Pasterza troszczyli się o powierzonych sobie wiernych oraz proszono o gorliwych i świętych kapłanów i powołania do życia konsekrowanego. Przeżywana 25 kwietnia IV Niedziela Wielkanocna jest w liturgii Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczynającą Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Księża marianie informują, że od 30 kwietnia nastąpi zmiana codziennego programu posługi związana z rozpoczęciem letniego sezonu pielgrzymkowego (więcej informacji na stronie sanktuarium).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.