Drukuj Powrót do artykułu

Harcerze wręczyli biskupowi polowemu Betlejemskie Światło Pokoju

20 grudnia 2017 | 10:28 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Dziś rano podczas Mszy św. roratniej w katedrze polowej harcerze z ZHP przekazali na ręce biskupa polowego Józefa Guzdka Betlejemskie Światło Pokoju. Ordynariusz wojskowy życzył harcerzom, „aby odnaleźli w sobie światło, zapalili je i nieśli dalej światu”.

Harcerze, którzy przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju przybyli do katedry z Małopolski i Śląska. Wśród nich obecna była nowa naczelnik ZHP hm. Anna Nowosad. Przed rozpoczęciem Eucharystii harcerze wręczyli zapalone lampiony biskupowi polowemu, który umieścił je na ołtarzu. Msza św. była sprawowana m.in. w intencji nowych władz ZHP, których wybory odbyły się na początku grudnia.

Homilię wygłosił ks. ppłk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry, który podkreślił, że nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przypominają o obecności Boga pośród ludzi. – Bóg zawsze jest z nami, On nigdy nas nie opuści. Czasami my o Nim zapominamy, opuszczamy Go, czy odchodzimy, ale On nasz Bóg, który jest miłością ciągle nas poszukuje i ciągle chce być z nami. Bóg nigdy nie męczy się człowiekiem, kocha go od początku do końca, od czasu stworzenia, aż po samą wieczność. Przyjmijcie tę dobrą nowinę, że Bóg jest z każdym z was. Przyjmijcie tę radosną nowinę, że nigdy was nie opuści – zachęcał.

Mszę św. koncelebrowali z bp. Guzdkiem i ks. ppłk. Tołwińskim, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Ordynariatu Polowego i ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP.

Przed błogosławieństwem życzenia delegatowi KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy złożyła nowa hm. Anna Nowosad. – Życzymy księdzu biskupowi radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Oby towarzyszyło nam w nim hasło Betlejemskiego Światła Pokoju: „W tobie jest światło” – powiedziała, wręczając upominek od harcerzy.

– Aby zapalić światła serc innych nadzieją i miłością, samemu trzeba płonąć. Jeżeli jest w Tobie światło to jest nadzieja, że przekażesz je innym. Jeżeli wszystko, co dobre i szlachetne zgasło w Tobie, to nie wzbogacisz świata, nie stanie się on lepszy dzięki twojej służbie i twojemu życiu – powiedział przed błogosławieństwem bp Guzdek.

Biskup polowy podziękował poprzednim władzom ZHP za współpracę i obecność w katedrze. Zaprosił harcerzy do modlitwy w katedrze polowej. – Katedra to miejsce symboliczne, w którym wasi poprzednicy z Szarych Szeregów zapalali się miłością do Ojczyzny. Życzę wam noszącym harcerskie mundury, byście nie zatrzymywali tego, co piękne i dobre w was, ale zapalali tym swoich rówieśników. Niech te święta będą czasem zawierzenia tej prawdzie, że Bóg jest z nami, że wspiera nas i wspomaga – powiedział.

Na zakończenie harcerze ustawili się do pamiątkowej fotografii przed ołtarzem katedry polowej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.