Hebdów: Boże Narodzenie w XII-wiecznym klasztorze
24 grudnia 2017 | 09:33 | led | Kraków Ⓒ Ⓟ
Około 40 osób spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia w murach XII-wiecznego klasztoru norbertańskiego w Hebdowie, prowadzonym przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów. Zdaniem organizatorów, taki sposób spędzenia świąt pogłębia wiarę, pozwala też wnikliwiej spojrzeć na życie i odnowić duchowo. Z oferty najczęściej korzystają rodziny, a także osoby starsze i samotne.
Norbertański zespół kościelno-klasztorny usytuowany jest na wzgórzu, w malowniczym zakolu Wisły w Hebdowie, oddalonym od Krakowa o około 25 km. Należy do najcenniejszych pomników architektury średniowiecznej i nowożytnej. Boże Narodzenie w XII – wiecznym klasztorze w Hebdowie spędzi około 40 osób.
W trakcie pobytu zaplanowano wspólne ubieranie choinki, wieczerzę wigilijną, a także udział w Pasterce. W Boże Narodzenie odbędzie się uroczysta Msza św. i wspólne śniadanie, projekcja filmu oraz kolędowanie. Uczestnicy będą mieli także okazję obejrzeć prezentację pt. „Boże Narodzenie w sztuce” oraz zwiedzą klasztor.
– Okres Świąt Bożego Narodzenia w XII-wiecznym klasztorze w Hebdowie spędzi około 40 osób, są to głównie rodziny, ale także osoby samotne. To doskonały sposób, aby przeżyć święta z innymi, w pełnej spokoju i życzliwości chrześcijańskiej atmosferze, okazja do pogłębienia swojej wiary, jak również możliwość połączenia świętowania z wypoczynkiem – mówi Agnieszka Skóra z Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie.
Hebdów jest drugim najstarszym – po opactwie tynieckim – założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce. W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę m.in. przez groźne pożary.
Klasztor w Hebdowie odegrał znaczącą rolę w historii Polski, a szczególnie w dziejach krzewienia kultury. Był ośrodkiem zakonnym na ziemiach Polski, któremu podlegały pozostałe klasztory norbertanów i norbertanek. W Hebdowie na stałe rezydował opat, tam też znajdował się nowicjat zakonny oraz biblioteka słynąca z bogatych zbiorów rękopiśmiennych i starodruków.
Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno-klasztornego i gospodarzami parafii stali się pijarzy. W latach 2009-2011 klasztor poddany został gruntownym pracom remontowo-konserwatorskim, których efektem było odsłonięcie szeregu interesujących polichromii i rozwiązań architektonicznych, wcześniej nieznanych.
Obecnie w w dawnym zespole kościelno-klasztornym, znajduje się również Centrum Wiara i Kultura. Jest to ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury prowadzony przez pijarów. Organizowane są tam rekolekcje, ćwiczenia duchowe, dni skupienia, warsztaty, seminaria, szkolenia, konferencje, panele dyskusyjne, wystawy, wernisaże, spotkania poetyckie i koncerty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.