Hebdów: pijarzy udostępnią odrestaurowane opactwo gotycko – barokowe
03 września 2011 | 11:56 | dziar Ⓒ Ⓟ
Najstarsze po tynieckim, opactwo ponorbertańskie w Hebdowie k. Krakowa, oddawane do użytku po rozbudowie i zakończeniu prac remontowych, prowadzonych przez gospodarzy obiektu – Polską Prowincję Zakonu Pijarów – poświęci 5 września bp Kazimierz Ryczan.
Uroczystość rozpocznie Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Hebdowie, celebrowana pod przewodnictwem bp. Ryczana. Po Eucharystii nastąpi otwarcie dla gości podwoi wyremontowanego opactwa wraz z nowopowstałym Centrum „Wiara i Kultura” oraz wystawy „Dziedzictwo kulturalne w zbiorach pijarów”.
W latach 2009-2011 klasztor poddany został gruntownym pracom remontowo-konserwatorskim, których efektem było odsłonięcie szeregu interesujących polichromii i rozwiązań architektonicznych, wcześniej nieznanych. Do miejsc szczególnie atrakcyjnych zaliczyć należy m.in.: kolebkowe ceglane piwnice (przeznaczone obecnie na cele wystawiennicze) wraz z karcerem , czyli dawnym więzieniem dla nieposłusznych zakonników z zachowanymi oryginalnymi inskrypcjami, po części z XVI w.
Odrestaurowany skarbiec służy współcześnie jako sala klubowa.
Hebdów jest drugim najstarszym – po opactwie tynieckim – założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. Hebdów był siedzibą wielu opatów komendatoryjnych, wśród których byli także sekretarze królewscy (w pobliskich Niepołomicach mieścił się zamek królów polskich).
Norbertanie przez wieki rozwijali kulturę agrarną wśród włościan. W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę ulegając m.in. serii groźnych pożarów.
Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno-klasztornego i gospodarzami parafii – stali się pijarzy. Prace remontowe rozpoczęto w 2007 r., z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 r. przy zaangażowaniu środków unijnych rozpoczęto kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie w całym obiekcie i dostosowanie go dla potrzeb współczesnych, także osób świeckich.
W efekcie prac – poza kompleksowym remontem – powstało także „Centrum Wiara i Kultura. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury”. Jego działalność inauguruje wystawa „Dziedzictwo kulturowe zakonów w zbiorach pijarów”. Kurator o. Eugeniusz Grzywacz, historyk sztuki, dyrektor Centrum – zgromadził bogate zbiory malarstwa polskiego i europejskiego z kolegiów pijarskich w Krakowie, Łowiczu i Jeleniej Górze. Na wystawie znajdują się też rzeźby, szaty liturgiczne, kielichy i starodruki. Miejscem ekspozycji są krużganki opactwa, w tym odtworzony zupełnie krużganek północny.
„Centrum Wiara i Kultura” zaprasza także na rekolekcje dla osób świeckich, księży, zakonnic, katechetów. Już wkrótce rozpoczynają się katechezy dla zakochanych i narzeczonych. Organizowane są warsztaty dla psychologów i pedagogów szkolnych. Kalendarz wydarzeń jest dostępny na portalu www.wiaraikultura.pl i wciąż jest aktualizowany.
Zespół kościelno-klasztorny, który jeszcze dwa lata temu popadał w ruinę dysponuje obecnie 27 komfortowo urządzonymi pokojami (jedno, dwu i trzy-osobowymi). Istnieje możliwość zakwaterowania 53 osób. Do dyspozycji gości jest zarówno kościół, jak i wewnętrzna kaplica.
W klasztorze są także dwie sale restauracyjne w stylowych pomieszczeniach oraz dwie sale konferencyjne: sala św. Norberta oraz sala Opata – także klimatyzowane, wyposażone w nagłośnienie, Wi-Fi, projektor multimedialny, ekran, telewizor, telefon, flipchart. Dodatkowo do dyspozycji gości jest sala klubowa, czytelnia, wirydarz wewnętrzny oraz aleje spacerowe na zewnątrz klasztoru wraz z dwiema altanami ogrodowymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.