Drukuj Powrót do artykułu

Herb i zawołanie biskupa nominata Andrzeja Iwaneckiego

12 grudnia 2017 | 15:10 | ks. sw | Gliwice Ⓒ Ⓟ

Diecezja gliwicka opublikowała dziś oficjalnie herb nowego biskupa pomocniczego Andrzeja Iwaneckiego, który 7 stycznia przyszłego roku przyjmie święcenia w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła.

Herb jest przedzielony Krzyżem św. Andrzeja. W górnym polu znajduje się symbol Ducha Św., który jest Duchem miłości, co oznacza także czerwony kolor. Biskup pragnie, by ta miłość mu towarzyszyła. W lewym polu umieszczona jest litera TAU wyrażająca duchowość franciszkańską, którą biskup starał się żyć pracując w parafii Św. Franciszka w Zabrzu, która również jest związana z naszym umiłowanym Ojcem Świętym Franciszkiem.

W prawym polu herbowym na niebieskim tle widnieje symbol Maryi Niepokalanej, która jest patronka Ruchu Światło-Życie oraz Dzieci Maryi, a także naszą patronką.

Na dole herbu umieszczone zostały skrzyżowane górnicze młotki (tzw. żelosko i pyrlik), które wskazują na naszą Śląską ziemię, która słynie, między innymi, z robotniczego charakteru pracy, przy całym szacunku do innych dziedzin pracy obecnych mieszkańców.

Zawołanie biskupie „Jezus jest Panem” oznacza wyznanie wiary w Zbawiciela i oddanie mu swojego życia. Jezus ma panować i prowadzić. Jak mówi biskup nominat: „Pragnę by Jezus panował w moim życiu i mnie prowadził.”

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.